Papież podpisał dekret uznający heroiczność cnót Jana Pawła II

Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów uznających heroiczność cnót Jana Pawła II i męczeństwo księdza Jerzego Popiełuszki. Do beatyfikacji papieża Polaka potrzebne jest jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem, natomiast kapelan Solidarności ma już otwartą drogę do chwały ołtarzy.
Zdaniem postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, księdza Sławomira Odera, dzisiejsza decyzja oznacza półmetek procesu. Dekret o heroiczności cnót, najważniejszy i podstawowy, pozwala na sfinalizowanie dochodzenia w sprawie cudu, które - w drodze wyjątku - posuwało się naprzód równoległe z fazą diecezjalną procesu.

Dekret wydaje kongregacja spraw kanonizacyjnych, a papież godzi się na jego ogłoszenie uznając tym samym, że całe postępowanie odpowiada normom kościelnym.

Ksiądz Oder przypomina, że pozostał jeszcze "spory kawałek drogi". Nie wyklucza, że i tu "mogą pojawić się niespodzianki". Jest jednak dobrej myśli i tak, jak do tej pory, nie wypowiada się na temat ewentualnej daty beatyfikacji polskiego papieża.

Papież podpisał dekret dotyczący Piusa XII

Benedykt XVI podpisał także dekret o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII. Decyzja papieża została uznana przez obserwatorów za całkowicie zaskakującą. Nikt nie spodziewał się zakończenia procesu beatyfikacyjnego papieża czasów wojny, którego osoba od lat wzbudza dyskusje.