Doradca Kochanowskiego pracowała dla koncernów medycznych. Konflikt interesów?

Dziennikarze. "Teraz my" odkryli, że jedna z doradców Rzecznika Praw Obywatelskich szefowała agencji PR, której klientami były m. in. firmy farmaceutyczne. Janusz Kochanowski zaprzecza, że Agata Tyszkiewicz wpływała na jego spór z rządem o kupno szczepionek na nową grypę. - Intencje panów są nieładne - krytykował w TVN dziennikarzy.
Kochanowski niejednokrotnie mówił, że rząd powinien niezwłocznie kupić leki na nową grypę. Złożył nawet zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez minister zdrowia. Twierdzi, że rząd, przedłużając negocjacje z koncernami, naraża życie polskich obywateli. Dziennikarze "Teraz my" w TVN zastanawiali się na ile na jego spór wpłynęła jego współpracownica.

"Dziś przyszła wyjaśnić. Mnie to nie interesuje"

- Pani Agata Tyszkiewicz jest jednym z doradców zespołu komunikacji społecznej. Dziś (w poniedziałek - red.) przyszła wyjaśnić, że kiedyś gdzieś pracowała dla koncernów farmaceutycznych. Powiedziałem, że mnie to nie interesuje, bo pani Agata Tyszkiewicz nie jest osobą, z którą o tym rozmawiam i rozmawiałem - tłumaczył w TVN Kochanowski. - Ja nie sprawdzam kto gdzie pracował - dodał. Według niego, Agata Tyszkiewicz nie ma żadnego związku z decyzjami biura RPO w sprawie grypy. To, że o swojej przeszłości poinformowała go w dniu emisji programu "Teraz my", Janusz Kochanowski tłumaczył telefonami od dziennikarzy.

Kim jest Agata Tyszkiewicz?

Jak wynika z profilu doradcy RPO na portalu społecznościowym Goldenline.pl, Agata Tyszkiewicz była prezesem i dyrektorem generalnym polskiego oddziału firmy PR-owej Publicis Consultants/Rowland Communications do grudnia tego roku. Na stronie Rowland Communications zamieszczono listę klientów, których ta firma obsługiwała. Wśród wielu firm są też takie, które działają w branży farmaceutycznej: GlaxoSmithKline czy Hexal Pharma. Informacji o tym zajęciu Tyszkiewicz nie ma na stronie internetowej RPO.

"Metoda jest bardzo, bardzo nieładna"

- Jak panowie mogą takie metody stosować, żeby rzucać cień na mnie, że ja może... Ja mam prawo powiedzieć, że metoda jest bardzo, bardzo nieładna - krytykował sugestie dziennikarzy Kochanowski. Zapewniał, że nie konsultował swoich wypowiedzi o grypie i szczepionkach z Agatą Tyszkiewicz. - Ona bierze udział w moim zespole komunikacji społecznych, w zebraniach raz na tydzień. Nie rozmawiam z nią o sprawach merytorycznych, bo to nie należy do jej obowiązków - tłumaczył Janusz Kochanowski. Dodał, że jego bezpośrednim doradcą w sprawie grypy jest "profesor medycyny". Nie wymienił nazwiska.