Większość frakcji Bundestagu przeciw nominacji Steinbach

awe, PAP
25.11.2009 , aktualizacja: 25.11.2009 18:04
A A A Drukuj
Wszystkie frakcje w niemieckim Bundestagu z wyjątkiem rządzącej chadeckiej CDU/CSU wypowiedziały się przeciwko wejściu przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".
Erika Steinbach
Fot. Kuba Atys / AG
Erika Steinbach
Kandydatura szefowej BdV do władz przyszłego muzeum wysiedleń stała się tematem sporu w koalicji CDU/CSU i FDP. Wejściu Steinbach do tego gremium sprzeciwia się szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle (FDP).

- Pojednania nie jest możliwe i wiarygodne, jeśli nie bierze się pod uwagę zdania partnera - powiedział Wolfgang Thierse (SPD) podczas debaty Bundestagu. - Projekt (upamiętnienia wysiedleń) nie może na nowo wzbudzać nieufności, szczególnie w Polsce - krytycznej wobec Steinbach.

Przedstawiciel koalicyjnej FDP Michael Link tłumaczył z kolei, że sprzeciw liberałów wobec kandydatury szefowej BdV wynika z troski, by nie zniweczyć tego, co dotychczas udało się osiągnąć w stosunkach polsko-niemieckich.

Podziel się