PO: Trzech Króli dniem wolnym od pracy - od 2011 roku

24.11.2009 15:24
Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy (Fot. Krzysztof Miller / AG)

Na początku grudnia PO złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce też usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
W przyszłym tygodniu projekty zmian prawnych zatwierdzą władze klubu PO. - Mamy nadzieję, że również w przyszłym tygodniu uda się nam złożyć nasze projekty u marszałka Sejmu - powiedział poseł PO Jacek Krupa, który z ramienia klubu pracuje nad zmianami. Platforma chce znowelizować kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy tak, by mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie mnożyć liczby dni wolnych.

Z kodeksu pracy PO zamierza wykreślić zapisy nakładające na pracodawcę obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Z kolei do ustawy o dniach wolnych od pracy PO dopisze 6 stycznia, święto Trzech Króli - zapowiedział Krupa.

Tracimy jeden dzień wolny

Polityk PO ocenił, że parlament nie zdąży najprawdopodobniej uchwalić zmian przed 6 stycznia 2010 r., m.in. dlatego, że zmiany w kodeksie pracy podlegają konsultacjom np. w Komisji Trójstronnej. - Wszystko wskazuje na to, że Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy, ale nie w 2010, tylko w 2011 roku - powiedział Krupa.

Przyznał jednocześnie, że w różnych latach w sobotę przypada jedno, albo dwa święta (za które pracownicy muszą dostać inny dzień wolny). Zatem pod kątem dni wolnych od pracy w niektórych latach pracownicy po zmianach prawnych proponowanych przez PO "wyjdą na zero", ale w innych - stracą jeden dzień w stosunku do sytuacji obecnej.

- My tak naprawdę chcieliśmy, żeby Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, ale chcemy też brać pod uwagę argumenty ekonomiczne. Mamy nadzieję, że udało nam się połączyć potrzeby światopoglądowe z ekonomią - podkreślił Krupa.

Podobają ci się zmiany?
Zobacz także
  • Demonstracja ZChN w sprawie przywrócenia święta Trzech Króli, rok 2008 Trzech Króli już świętem państwowym
  • Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy Platforma zmienia zdanie. Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy
  • Jerzy Kropiwnicki w Święto Trzech Króli przed łódzką Katedrą, styczeń 2009 Święto Trzech Króli wolne od pracy... tylko w Łodzi
Skomentuj:
PO: Trzech Króli dniem wolnym od pracy - od 2011 roku
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje