Francuski helikopterowiec w Petersburgu. Kiedy decyzja ws. umowy?

Wart 300 mln euro francuski helikopterowiec Mistral, o którego zakup starają się Rosjanie, wpłynął do portu w Sankt Petersburgu. Pozostanie tam przez najbliższe trzy dni. Pod koniec tygodnia w Paryżu będzie Władymir Putin, gdzie będzie m.in. namawiał Francuzów do sprzedaży kilku takich okrętów.
Okręt zacumował na Newie w samym centrum miasta. Będą go zwiedzać nie tylko eksperci z rosyjskiej marynarki wojennej, ministerstwa obrony i politycy z Kremla, ale także zwykli mieszkańcy.

- Mieszkańcy będą mogli sobie pooglądać - cytuje anonimowego przedstawiciela rosyjskiego ministerstwa obrony agencja Reutera.

Okręty typu Mistral, które Rosja chciałby kupić do końca tego roku, przeznaczone są do transportu śmigłowców. Jednak eksperci wojskowi zwracają uwagę, że świetnie nadają się też do przewożenia czołgów, wozów bojowych, a także piechoty. Nie wiadomo dokładnie ile takich jednostek chce flota rosyjska. Wiadomo natomiast, że jeden Mistral kosztuje około 300 milionów euro i jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie to największy kontrakt na zakup sprzętu wojskowego z zagranicy w historii Rosji.