Zmarła Jeanne-Claude

W jednym z nowojorskich szpitali zmarła artystka francuskiego pochodzenia Jeanne-Claude. Wraz ze swoim mężem, znanym na całym świecie pod pseudonimem Christo, była autorką spektakularnych instalacji artystycznych polegających na "opakowywaniu" słynnych budowli.
Jeanne-Claude, której pełne nazwisko brzmiało Jeanne-Claude Denat de Guillebon, zmarła ostatniej nocy w wieku 74 lat. Mer Nowego Jorku Michael Bloomberg poinformował, że rozmawiał z Christo, mężem zmarłej artystki, i przekazał mu kondolencje w imieniu wszystkich mieszkańców miasta.

Rodzina Jeanne-Claude wydała komunikat, w którym czytamy między innymi, że Christo jest głęboko poruszony śmiercią żony i zamierza dotrzymać przyrzeczenia, jakie małżonkowie złożyli sobie przed wielu laty. Przyrzekli sobie wtedy, że po śmierci jednego z nich ich wspólna działalność artystyczna będzie kontynuowana.

Dlatego Christo doprowadzi do końca prace nad najnowszym dziełem pary - liczącą około 10 kilometrów długości instalacją nad rzeką Arkansas w stanie Colorado.

Christo i Jeanne-Claude wsławili się między innymi "opakowaniem" Reichstagu w Berlinie i mostu Pont-Neuf w Paryżu.