Katolicy chcą umieścić krzyż w polskim godle. Będzie projekt ustawy

Środowiska katolickie domagają się umieszczenia symbolu krzyża w godle narodowym i herbach miast. Jeszcze w tym tygodniu taką propozycję skierują do Sejmu i prezydenta - dowiedziała się Gazeta.pl.
Inicjatorem zmian są członkowie Stowarzyszenie Unum Principium. To ci sami, którzy latem zapoczątkowali protesty przeciwko koncertowi Madonny w naszym kraju. Tym razem postulują: w godle Polski powinien znajdować się krzyż łaciński. Krzysztof Zagozda, rzecznik prasowy stowarzyszenia wskazuje odpowiednie dla niego miejsce. - To szczyt korony, którą nosi Orzeł Biały - mówi. Jednocześnie przypomina, że krzyż w naszym godle nie byłby niczym nowym. Znajdował się on tam do 1927 roku.

Krzyż miałby zostać umieszczony także w herbach miast. - Wiele miejscowości miało wcześniej taki symbol. Ale zniesiono go w czasie PRL-u lub jeszcze dużo wcześniej, przed drugą wojną światową - twierdzi Krzysztof Zagozda i przekonuje: - Umieszczenie krzyża w symbolach narodowych jest ważne ze względów patriotycznych. Dla wielu Polaków jest on wyrazem zachowania pewnej odrębności czy walki o niepodległość. Dlatego trzeba go przywrócić - twierdzi Zagozda. Jak katolicy ze stowarzyszenia zmierzają tego dokonać?

"Założymy komitet obywatelski i napiszemy projekt ustawy"

Jak się dowiadujemy jeszcze w tym tygodniu wyślą do marszałka Sejmu, klubów parlamentarnych, a także do prezydenta pismo z prośbą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie. Jeśli jednak ich propozycja nie spotka się ze zrozumieniem żadnego polityka, członkowie organizacji projekt nowelizacji ustawy napiszą sami. - Założymy komitet obywatelski, następnie zbierzemy 100 tys. potrzebnych podpisów pod naszym projektem, a potem skierujemy go do Sejmu - opisuje Krzysztof Zagozda. Osobno członkowie stowarzyszenia będą zachęcać samorządy do umieszczenia symboli religijnych w swoich herbach. Radni mogą je zmieniać za pomocą uchwał.

Taka inicjatywa to odpowiedź na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że wieszanie krzyży w szkolnych klasach to naruszenie "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to zostało wydane w związku ze skargą włoskiej obywatelki pochodzącej z Finladnii. Katolicy zaniepokojeni są także wypowiedziami Joanny Senyszyn, europosłanki SLD, która oczekuje, że pani minister edukacji narodowej na tej samej podstawie usunie symbole religijne z polskich szkół

Posłowie: O krzyżach będziemy dyskutować

Sprawdziliśmy, czy posłowie poprą inicjatywę. O, ile lewica jasno deklaruje, że jest przeciw, to w pozostałych partiach próżno szukać tak jednolitego stanowiska.- Możemy o tym dyskutować - mówi Stefan Niesiołowski z PO, wicemarszałek Sejmu. Jego zdaniem w tym temacie powinni wypowiedzieć się biskupi. - Ale boję się, że nie chodzi wcale o krzyże, tylko po prostu o wykorzystywanie tego tematu do celów politycznych - dodaje.Krzysztof Tchórzewski z PiS: - Nie odnoszę takiego wrażenia, aby krzyż w koronie był koniecznie przywrócony. Ale tego typu inicjatywy świadczą o tym, że budzi się świadomość istoty religii dla życia społecznego - twierdzi.

Czy symbol krzyża powinien pojawić się w polskim godle?
Komentarze (9)
Katolicy chcą umieścić krzyż w polskim godle. Będzie projekt ustawy
Zaloguj się
 • framberg

  Oceniono 7 razy 5

  Sądzę, że nie cyt.<budzi się świadomość istoty religii dla życia społecznego>
  ale budzi się agresja katolików i próby dzielenia Polków wg. kryterium religijnego.
  To wielce nieodpowiedzialne, nietolerancyjne, rozbijackie, antypolskie i podłe działanie. Ewidentnie szkodliwe dla Polski.

 • oremus

  Oceniono 7 razy 5

  Piłsudski wyrzucił krzyż z godła my przywracać nie będziemy przez szacunek dla pamięci Marszałka.

 • kinemator

  Oceniono 6 razy 4

  Po grzyba Niesiołowski jest w sejmie skoro musi się z biskupami konsultować.

 • critto

  Oceniono 4 razy 2

  jestem przeciwko i to nie dlatego, że nie uważam się za katolika (to zupełnie inna sprawa). Owszem, w niektórych flagach i godłach krzyże są, ale po pierwsze, są one integralną częścią flagi czy godła (jak np. we flagach skandynawskich czy brytyjskiej), a nie "kwiatkiem do kożucha", a po drugie, skoro go usunięto już przed wojną, to nie ma powodu, aby teraz przywracać. Na "komunę" nie ma czego tutaj zwalić.
  Poza tym kraje, które mają krzyże we fladze mają też przeważnie własne kościoły, np. Szwecja, Norwegia czy Dania, nie mówiąc o Wielkiej Brytanii. Jak Polska dorobi się wreszcie swojego Kościoła niezależnego od Watykanu, to będzie można myśleć o krzyżu w godle czy fladze. Ave.

 • bj32

  Oceniono 3 razy 1

  Wnoszę, że ten orzeł powinien być ukrzyżowany? A w ogóle dlaczego jeden krzyżyk? Trzy krzyżyki! Albo i cały cmentarzyk! A orłu zamiast korony moherowy beret w kolorze biskupiej purpury. I pastorał w szpony. I skrzydła anielskie, a co!

 • anty-lady

  Oceniono 3 razy 1

  Przy okazji niech zastąpią czerwień za przeproszeniem - żółcią...

 • greegold

  Oceniono 2 razy 0

  A gdyby dzisuska powiesili na szubienicy to mielibyście, zacofani katolicy, kukiełkę na szubienicy przybitą nad drzwiami wejściowymi?? I czy idąc tym tropem umieszczona by była również na godle naszego kraju??Całowali byście stopy kukiełki ze skręconym karkiem podczas wizyty jegomościa od kopert i kolędy?? Wytrzeźwiejcie zaścianku katolicki!!!

 • brigante32

  Oceniono 3 razy -1

  Jezus zapłakał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX