Pomaszerują na Wawel, bo król też był gejem

Pomaszerują na Wawel, bo Władysław III Warneńczyk też był gejem. W sobotę o trzynastej spod Bramy Floriańskiej pod Wawel przejdzie "Marsz Tęczowej Tradycji i Kultury".
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który nigdy nie karał za homoseksualizm - wyjaśnia w rozmowie z reporterką radia TOK FM organizator marszu Łukasz Pałucki - I to wpisuje się w naszą narodową tradycję tolerancji. A ja czuję się patriotą! - dodaje.

Kilkunastu członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów na rzecz Kultury chce uczcić marszem przypadające sobotę urodziny Władysława III Warneńczyka. Chcą złożyć kwiaty na jego grobie w Katedrze Wawelskiej. - Bycie patriotą nie oznacza nienawiści wobec jakiejkolwiek mniejszości społecznej i chcemy o tym przypomnieć - tłumaczy Pałucki. Uczestnicy marszu przebiorą się w historyczne stroje z epoki króla i będą ze sobą nieść dużą tęczową flagę. Dojdą jedynie do bram Wawelu, bo tam sięga magistrackie pozwolenie.

Homoseksualistów chcą powstrzymać Wszechpolacy, którzy mają pojawić się pod Bramą Floriańską. - Nie planujemy kontrmarszu, ale wyrazimy swoje niezadowolenie z szopki jaką jest manifestacja gejów przed bazyliką na Wawelu- zapowiada Michał Sroka z Młodzieży Wszechpolskiej - Naszym zdaniem to prowokacja.

Protesty przeciwko marszowi wpłynęły także do krakowskiej kurii. - Pisało do nas Stowarzyszenie im. Piotra Skargi i inni obywatele, którzy nie zgadzają się na kontestowanie nauki kościoła przed bramą bazyliki - wyjaśnia rzecznik kurii ksiądz Robert Nęcek - Gospodarze bazyliki także nie wyrazili zgody się na składanie przez uczestników marszu kwiatów pod sarkofagiem króla. Nie chcą prowokacji. Członkowie Stowarzyszenia im. Piotra Skargi także mają pojawić się jutro na marszu, ale to informacje nieoficjalne, bo działacz stowarzyszenia Piotr Kucharski nie chciał z nami rozmawiać.

Łukasz Pałucki broni swojego stanowiska. - Nie chcemy prowokować tylko uczcić naszą tradycję - tłumaczy - Kwiaty na sarkofagu możemy złożyć jako zwykli turyści. Obchody urodzin Władysława Warneńczyka zaczną się już dzisiaj dyskusją panelowa o homoseksualizmie w historii RP i koncertem muzyki klasycznej. Jutrzejszy marsz rozpocznie się o godz. 13, dołączy do niego prawdopodobnie stowarzyszenie Lambda i młodzi Socjaldemokraci.