Czeczenia: Snajper uratował życie prezydentowi

W Groznym doszło do próby zamachu na prezydenta Czeczenii. Według władz, zamach udaremnił snajper, który zastrzelił kierowcę samochodu z ładunkiem wybuchowym.
O próbie zamachu informuje czeczeńskie msw. Według tego źródła celem zamachowcy -samobójcy był Kadyrow i deputowany do Dumy Adam Delimhanow.

Kierowca nie reagował na ostrzegawcze strzały

Deputowany czekał na prezydenta w Groznym przy budowanym kompleksie pomnikowym. Kadyrow miał przybyć za chwilę. W tym momencie na teren, gdzie mieli zaraz spotkać się politycy wjechała z dużą prędkością łada samara na inguskich tablicach rejestracyjnych.

Około trzydziestoletni kierowca nie zatrzymał się po ostrzegawczych strzałach w powietrze. W chwilę później zginął zastrzelony przez snajpera. Ładunkiem, który był w samochodzie zajęli się saperzy - informuje Interfax, powołując się na czeczeńskie msw.

Kim jest Ramzan Kadyrow?

Ramzan Kadyrow, to były przeciwnik Moskwy a obecnie największy sojusznik w regionie Władimira Putina. Kreml dał mu niemal nieograniczoną władzę w republice w zamian za bezlitosne rozprawienie się z islamskimi bojownikami walczącymi o niezależność od Rosji.

Rosyjskie organizacje broniące praw człowieka od lat alarmują, że w republice Kadyrowa te prawa są systematycznie naruszane.

Ramzan Kadyrow jest synem promoskiewskiego prezydenta Czeczenii Achmada Kadyrowa, zabitego w zamachu bombowym w 2004 roku.

Po dojściu do władzy przez ojca Ramzan Kadyrow organizował służbę bezpieczeństwa złożoną głównie z amnestionowanych separatystów i objął nad nią dowództwo. Stała się ona faktycznie prywatną armią klanu Kadyrowów. Obrońcy praw człowieka oskarżają te siły o morderstwa, porwania i tortury.

Po śmierci ojca Ramzan został początkowo premierem a później prezydentem Czeczenii. Znany jest ze swojego uwielbienia dla Władimira Putina. Imieniem rosyjskiego premiera nazwano nawet główną ulicę Groznego, odnowioną po zniszczeniach wojny.