Ojciec Tadeusz Rydzyk jest już doktorem

Szef Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Szef Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Szef Radia Maryja obronił pracę doktorską. Od swoich zwolenników dostał burzę braw. Gazeta.pl jako pierwsza dotarła do pracy doktorskiej o. Rydzyka. Poniżej prezentujemy jej fragmenty.


Na obronę pracy Tadeusza Rydzyka przyszedł tłum zwolenników Radia Maryja. Z polityków pojawili się m.in. Krzysztof Jurgiel i Anna Sobecka, którzy po obronie pogratulowali świeżo upieczonemu doktorowi. Z kolei zgromadzeni słuchacze wręczali kosze kwiatów i prezenty, wśród nich małe bereciki uszyte na drutach przez jedną z pań.

Sama obrona pracy rozpoczęła się z kilkunastominutowym opóźnieniem. Na salę, gdzie się ona odbywała ojciec Tadeusz Rydzyk dotarł bocznym wejściem, unikając dziennikarzy.

"To jedna z najlepszych prac, jakie czytałem"

Prof. Paweł Góralczyk, promotor, Tadeusza Rydzyka, mówił o nim: - To zaszczyt być promotorem tak wybitnej postaci. Podziwiam go. Mam napisany jego życiorys na 11 stron. Gdy jeździłem do niego do Torunia, to zamykał się między swoimi szpargałami i pisał, pisał, pisał... Efektem jest ta praca. To jedna z najlepszych, jaką czytałem.

Z kolei ojciec Tadeusz Rydzyk opisywał problemy Radia Maryja: - Jesteśmy dyskryminowani przez stacje komercyjne (...). Stacje komercyjne poruszają tematykę lekką, przyjemną. Chcą zdobyć słuchaczy puszczają więc samą muzykę, nie prowadzą żadnych rozmów. Stacje katolickie poruszają tematykę trudną. Mimo to Radio Maryja radzi sobie (...). Potrzebne jest tworzenie rozgłośni parafialnych.

O. Rydzyk mówił o swojej pracy przez ok. 15 minut. Później pracę komentowali prodziekan wydziału teologicznego UAM ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz oraz o. Jacek Salij.

- Rozgłośnia, która nadaje od lat, słuchają jej miliony ludzi i jest kontrowersyjna, powinna być przedmiotem badania medioznawców. Obraz Radia Maryja kształtowany jest w mediach jako czarna legenda - mówił o. Salij. Jego zdaniem praca o. Rydzyka może obalić tę legendę i chce, aby ta praca stała się przedmiotem debaty społecznej. - Żeby obraz prezentowany przez media nie dotyczył tego, jakim samochodem jeździ Tadeusz Rydzyk albo czy czarnoskóry używał wody - twierdził Salij.O czym napisał Rydzyk?

Praca Tadeusza Rydzyka zatytułowana jest "Apostolski wymiar Radia Maryja w świetle założeń ideowych i programowych" i ma ponad 300 stron. Redemptorysta zanalizował w niej audycje Radia Maryja, szczególnie sztandarowe "Rozmowy niedokończone" oraz wypowiedzi prelegentów na antenie stacji.

Praca składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy "Zatroskanie o świętość każdego człowieka", drugi - "Rodzina Polska Bogiem silna" , trzeci - "Zaangażowanie chrześcijan w życie polityczne i społeczne", czwarty - "Miejsce narodu w życiu Kościoła w kontekście zjednoczenia Europy". Co pisze w swojej pracy redemptorysta? Oto niektóre fragmenty:

"Radio Maryja podążając za wskazaniami Jana Pawła II podkreśla, że owa wzajemna relacja człowieka i sumienia musi prowadzić w konsekwencji do stanowienia się wręcz człowieka sumienia."

"Współczesny człowiek nadal sobie zadaje pytania o sens życia i wiarę. Aby się o tym przekonać wystarczy zobaczyć, jak wielką popularnością cieszą się pytania, chaty i fora dotyczące wiary - w naszym przypadku to audycja Rozmowy niedokończone."

"Zdaniem prelegentów Radia Maryja tylko takie kształtowanie i zdobywanie wartości tego świata będzie dla człowiek twórcze, które będzie wypełnieniem Bożego zamierzenia oddającego całe stworzenie rzeczy we władztwo człowieka".

"Poważnym niebezpieczeństwem jest wykorzystywanie przez media tylko i wyłącznie w służbie elit i warstw rządzących. (...) Treści orędzia głoszonego przez Radio Maryja wydają się być najlepszą odpowiedzią na "znaki czasu" i potrzeby współczesnego człowieka."

Znów będzie mógł być rektorem

Promotorem pracy Rydzyka jest ks. prof. Paweł Góralczyk, specjalista w dziedzinie teologii moralnej, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN i członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych.

64-letni o. Tadeusz Rydzyk na tej samej uczelni bronił swojej pracy magisterskiej z teologii biblijnej.

Po uzyskaniu tytułu doktora o. Rydzyk będzie znów mógł pełnić funkcję rektora Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W 2006 r. musiał z tej funkcji zrezygnować. Powodem było wejście w życie nowego prawa o szkolnictwie wyższym, które zakłada, że rektorem może być osoba legitymująca się co najmniej stopniem doktora.

Zobacz także
  • Tadeusz Rydzyk Dr Rydzyk na obronie: to nie jest język strachu
  • 8 października odbędzie się publiczna obrona doktoratu o. Tadeusza Rydzyka Obrona doktoratu o. Rydzyka otwarta dla wszystkich
  • Dostał burzę braw Czy o. Rydzyk mógł pisać doktorat o sobie? Komisja bada
Skomentuj:
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest już doktorem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje