Decyzję ws. tarczy ogłoszono 17 września nieprzypadkowo

Prezes PiS uważa, że za decyzję Białego Domu o rezygnacji z tarczy w Polsce odpowiedzialność ponosi premier Donald Tusk. - Gdzie on dziś jest? - pytał na konferencji. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego decyzja została ogłoszona przez USA 17 września, by uczynić despekt Polsce.
Jarosławowi Kaczyńskiemu brakowało tylko szabli - komentarz

Kaczyński: 17 IX - ta data została celowo wybrana


- Nie będzie tarczy, to jest poważna porażka - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej - Jest tak, że nikt uczciwy nie może powiedzieć, jakie byłyby decyzje rządu USA, gdyby polityka w tej sprawie była prowadzona inaczej. Można powiedzieć, że Tusk zrobił wszystko, żeby to nie wyszło - mówił Kaczyński.

"A w Moskwie radość"

Ironizował - Premier mówi, że nowe rozwiązanie jest lepsze. Tylko dlaczego cieszą się w Moskwie? - pytał retorycznie Jarosław Kaczyński. - Tam nie chcą silnej pozycji i zabezpieczenia Polski - dodał.

Pytań prezes PiS zadał więcej - Gdzie jest Tusk? Dlaczego ucieka przed odpowiedzialnością? Przecież to on odpowiada za tę porażkę. Nie zrobił wszystkiego, co można, żeby utrudnić Amerykanom zmianę decyzji. Gdybyśmy mieli ratyfikowaną umowę o instalacji tarczy, to sytuacja byłaby inna - dodał Kaczyński - USA zrywając umowę narażaliby się na utratę wiarygodności - mówił.

17 września to nie przypadek

Decyzję o tarczy Barack Obama ogłosił 17 września, w okrągłą rocznicę napaści Rosjan na Polskę - Ta data nie była przypadkowa. To uczynienie Polsce despektu - grzmiał Kaczyński - Ja w takich sporach jestem i będę po polskiej stronie. A stosunki polsko-amerykańskie są dziś bardzo niedobre. To nie jest przypadek, niefortunne działanie. Chodziło o to, by nadać decyzji szczególnie nieprzyjemnego charakteru - uznał Kaczyński.

Wczoraj amerykańskie władze ogłosiły, że rezygnują z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach. Zamiast tego, chcą rozmieścić w Europie tańsze i bardziej skuteczne ruchome zestawy radarów i rakiet SM3. Do udziału w rozmowach na temat rozmieszczenia rakiet zaproszone zostały także Polska i Czechy.

Tragedia w Rudzie Śląskiej. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię