Sylwester R. - kim jest zatrzymany prezes ZUS?

Sylwester R. został prezesem ZUS w listopadzie 2007 r. Powołał go premier Tusk. Zasłynął czystką - odwołał 14 z 16 dyrektorów ZUS w Polsce. Jednak pomimo protestów Platformy Obywatelskiej, pozostawił na stanowisku - również dziś zatrzymanego - dyrektora szczecińskiego ZUS Tadeusza D., który pełnił tę funkcję z krótkimi przerwami od 1981 r.
Prezes ZUS zatrzymany. ABW weszła do centrali

Sylwester R. ma 41 lat. Wcześniej pracował w bankowości, uczestniczył w tworzeniu pomysłu finansowania kas chorych. Na stanowisku szefa ZUS zastąpił Pawła Wypycha, który jest teraz doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zatrzymany dziś prezes od stycznia 2004 był członkiem zarządu ZUS ds. administracyjno-technicznych. Nadzorował pion inwestycji i zamówień publicznych, przez pewien czas odpowiadał także za pion finansowy. Pod jego nadzorem w ZUS wdrożono program oszczędności kosztów opracowany przez Deloitte Polska.

Sylwester R. zaczął rządy w ZUS od mocnego uderzenia. Odwołał 14 z 16 dyrektorów oddziałów Zakładu w Polsce. Bronił się później że to nie czystka, a dyrektorzy stracili stanowiska z powodu nieudanej reformy.

Prezes R. w listopadzie 2007 r. przywrócił Tadeusza D. na stanowisko prezesa szczecińskiego ZUS mimo sprzeciwu Platformy Obywatelskiej. Lokalni działacze partii zabiegali o ponowne rozpisanie konkursu na to stanowisko. - Interweniowaliśmy w tej sprawie u szefa MSWiA i wicepremiera Grzegorza Schetyny - mówiła szczecińskim dziennikarzom "Gazety Wyborczej" w grudniu 2007 roku posłanka Magdalena Kochan, nowa wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Konkurs się nie odbył.

Premier Tusk zaraz po nominacji powiedział, że Sylwester R. może pełnić funkcję tymczasowo.

Pałace ZUS. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię