Prezes ZUS zatrzymany. ABW weszła do centrali

Nowa siedziba centrali ZUS w Warszawie kosztowała 189 mln złotych

Nowa siedziba centrali ZUS w Warszawie kosztowała 189 mln złotych (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

ABW wkroczyła do centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Wśród zatrzymanych jest prezes ZUS Sylwester R. i cztery inne osoby. Wszyscy mają usłyszeć zarzuty korupcji - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik Prokuratury Krajowej. Prezesowi grozi do 10 lat więzienia.
Dzisiaj przed południem do centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie i do oddziału ZUS w Szczecinie wkroczyło ABW. W Warszawie zatrzymano prezesa ZUS Sylwestra R. Dyrektora Szczecińskiego ZUS Tadeusza D., jego zastępcę i kierownika ds. inwestycji zatrzymano o szóstej rano w domach. Potem zostali przewiezieni do siedziby Zakładu, gdzie funkcjonariusze - w obecności zatrzymanych - przeszukali ich gabinety.

Kolejne zatrzymania, tym razem w Szczecinie

Według rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, do dyspozycji śledczych zatrzymano oprócz prezesa, dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D. , jego zastępcę Jana A., kierownika referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału Leszka Sz. oraz prywatnego przedsiębiorcę Henryka M.Zarzuty ws. korupcji

- Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym - wyjaśnia w rozmowie z portalem Gazeta.pl Katarzyna Szeska, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Prezes ZUS Sylwester R. ma usłyszeć sześć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Może mu grozić nawet do 10 lat więzienia. Według Radia ZET pełniący funkcję prezesa od końca 2007 roku R. miał dostać telewizor i blachę na pokrycie domu.

Dyrektorowi szczecińskiego oddziału ZUS Tadeuszowi D. mają być przedstawione zarzuty za uzależnienie od łapówki wykonania czynności służbowej, za co także grozi do 10 lat więzienia.

Pozostałe zatrzymane osoby, czyli zastępca Tadeusza D. - Jan A., kierownik referatu remontów, inwestycji i zamówień publicznych szczecińskiego Oddziału ZUS Leszek Sz. oraz biznesmen Henryk M. mają usłyszeć zarzuty udzielenia bądź obietnicy udzielenia korzyści majątkowej osobie publicznej.

Czytaj więcej - Kim jest zatrzymany prezes ZUS?

ABW ze Szczecina nie potwierdza zatrzymań

Szczecińskie ABW nie chce nawet potwierdzić informacji, że doszło do zatrzymań. Funkcjonariusze tylko nieoficjalnie mówią, że przygotowują w tej sprawie komunikat.

Nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny zatrzymań. Niewykluczone, że ma to związek z inwestycjami ZUS - Jan A. odpowiadał m.in. za zamówienia publiczne. Jedyną dużą inwestycją jaką ostatnio realizuje szczeciński ZUS jest budowa nowej siedziby za 30 mln zł.

W ostatnich tygodniach prezes ZUS kilkakrotnie był w Szczecinie, u szefa tutejszego ZUS.

Rzecznik ZUS: nic nie wiem o zatrzymaniu prezesaPałace ZUS. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Zobacz także
  • Sylwester R. - zatrzymany prezes ZUS Sylwester R. - kim jest zatrzymany prezes ZUS?
  • Siedziba ZUS w Szczecinie. Rano weszli do niej funkcjonariusze ABW "Może chodzić o budowę siedziby ZUS"
  • Nowa siedziba centrali ZUS w Warszawie Następna afera w ZUS. Chcieli przepłacić 2,5 mln złotych
Skomentuj:
Prezes ZUS zatrzymany. ABW weszła do centrali
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje