Polska broń w służbie gruzińskiej armii

10.08.2009 07:12
PRZEGLĄD PRASY: Produkowane w Polsce i używane przez Gruzinów rakiety Grom strącały rosyjskie samoloty w trakcie zeszłorocznego konfliktu na Kaukazie - dowiedział się "Dziennik".
20 razy przy użyciu gromów namierzono rosyjskie samoloty i śmigłowce. Rakiety zostały odpalone 12 razy, 9 trafiło w cel. Strąceń było kilka.

Nasza eksportowa broń jest teraz po cichu modernizowana w Polsce. Jest to konieczne, bo w czasie wojny Rosjanie zdobyli część gromów, zbadali je i wiedzą jak zakłócać działanie rakiet przeciwlotniczych.

30 ręcznych wyrzutni i 100 rakiet Polska sprzedała Gruzji latem 2007 r. Sprzęt trafił do Gruzinów z magazynów polskich wojsk lądowych, a dyspozycje w tej sprawie miał osobiście wydać prezydent Lech Kaczyński, pisze "Dziennik" powołując się na polskiego wojskowego.

Transakcja odbyła się legalnie i została odnotowana w międzynarodowych rejestrach handlu bronią - przypomina gazeta. Co ciekawe, przy samej transakcji związanej ze sprzedażą polskich rakiet pojawił się dziwny pośrednik, Libańczyk Abdul Rahman El-Assir. Po co pośrednik - pyta gazeta, skoro Polska ma pierwszorzędne relacje z Gruzją?

Czytaj więcej w dzisiejszym "Dzienniku"

Rakieta grom to został skonstruowana na podstawie radzieckiej wyrzutni Igła. Plany konstrukcji polskie służby specjalne zdobyły od naukowców z petersburskich zakładów zbrojeniowych ŁOMO, gdy na Wschodzie walił się komunizm - pisze "Dziennik" i cytuje źródło związane z wywiadem:"Rozsypywało się radzieckie imperium, a nasz oficer jeździł tam z walizkami pieniędzy i przywoził plany na dyskietkach".

Zobacz także
  • Bogdan Klich Polskie rakiety Rosjanie wywieźli z Gruzji, a następnie "odkryli" w Czeczenii
Skomentuj:
Polska broń w służbie gruzińskiej armii
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje