Stepan Bandera - życiorys

07.08.2009 16:13
Stepan Bandera był okresie II wojny przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która uczestniczyła w antypolskich akcjach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Stepan Bandera urodził się 1 stycznia 1909 r. we wsi Uhrynów Stary w pow. Kałusz (woj. stanisławowskie) w rodzinie duchownego greckokatolickiego. Już w czasie nauki w gimnazjum działał w ukraińskich organizacjach nacjonalistycznych. Rok po rozpoczęciu studiów, w 1929 r. wstąpił do OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów), gdzie w Krajowej Egzekutywie sprawował kierownictwo nad referatem propagandy.

Od 1932 r. był przywódcą OUN oraz komendantem krajowym Ukraińskiej Organizacji Wojskowej. Należał do organizatorów zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, który przeprowadzono w 1934 r. Po aresztowaniu skazany został w 1936 r. na karę śmierci, którą zamieniono mu na dożywocie. Zwolniono go z więzienia po wybuchu II wojny światowej.

W 1940 r. po rozłamie w OUN objął przywództwo w OUN-R (OUN-frakcja rewolucyjna), nazywanej także OUN-B (OUN-frakcja banderowców). Po nieudanej próbie proklamowania niepodległego państwa ukraińskiego (czerwiec-lipiec 1941 r.) został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie Sachsenchausen-Zellenbaum.

Władze niemieckie podjęły decyzję o jego zwolnieniu w połowie września 1944 r. W marcu 1945 r. Bandera zgodził się na utworzenie walczącej wspólnie z Niemcami Ukraińskiej Armii Narodowej.

Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Monachium, gdzie 15 października 1959 r. został zamordowany przez agenta sowieckich służb bezpieczeństwa.

Zobacz także
Skomentuj:
Stepan Bandera - życiorys
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje