Ahmadineżad oficjalnie zatwierdzony jako prezydent

Irański najwyższy przywódca duchowy oficjalnie zatwierdził prezydenta Mahmuda Ahmadineżada na drugą kadencję. Oznacza to, że ajatollah Ali Chamenei ostatecznie potwierdził, że to Ahmadineżad wygrał wybory z 12 czerwca. Na środę w parlamencie w Teheranie planowane jest zaprzysiężenie prezydenta.
Irańskie wybory były uważnie obserwowane przez cały świat. Ahmadineżad dostał dwa razy więcej głosów niż jego główny rywal Mir Husejn Mousawi. Opozycja uznała wybory za sfałszowane i wyprowadziła ludzi na ulice. Wielotysięczne demonstracje w Teheranie były krwawo tłumione przez policję i basidżów.

Karim Sadżadpur z amerykańskiego Stowarzyszenia Carnegie uważa jednak, że dzisiejsza decyzja nie kończy walki opozycji. Według niego ludzie wciąż uważają, że wybory z 12 czerwca były sfałszowane, a zatem Ahmadineżad nie jest legalnym prezydentem. "O ile przed wyborami głosowanie traktowane było jako referendum w sprawie dotychczasowych rządów Ahmadineżada, to po wyborach stało się referendum w sprawie całego modelu irańskiej władzy" - powiedział ekspert.

Ocenia się, że w starciach z policją na ulicach Teheranu zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych. Co najmniej 2 tysiące opozycjonistów trafiło do więzienia. W sobotę setka z nich stanęła przed sądem.