Liczba ludzi powyżej 65. roku życia rośnie lawinowo

Druga młodość? Uniwersytet Trzeciego Wieku

Druga młodość? Uniwersytet Trzeciego Wieku

- W ciągu nadchodzących 30 lat liczba ludzi w wieku poprodukcyjnym przewyższy na świecie liczbę dzieci poniżej piątego roku życia - przestrzega amerykańskie biuro statystyczne. - Ta sytuacja doprowadzi do deficytu na rynku pracy i zwiększenia kosztów świadczeń socjalnych, grożąc spadkiem wzrostu gospodarczego - dodaje.
- Z każdym miesiącem kolejne 870 000 osób obchodzi 65. urodziny, zasilając tym samym szybko powiększającą się grupę emerytów - donosi "Daily Telegraph". - Wkrótce ich liczba zacznie wzrastać w tempie 2 mln miesięcznie, a przed 2040 r. osiągnie 1,3 miliarda - pisze dziennikarz.

- Starzenie się populacji zmieni społeczną i ekonomiczną strukturę planety - twierdzi Richard Suzman z Narodowego Instytutu Wieku w Maryland.

Ameryka Płn., Europa, a później cały świat...

- Już od dawna wiadomo, że społeczeństwo Europy i Ameryki Płn. starzeje się i teraz ta tendencja dociera również do Azji. Wciąż wzrastający poziom życia oraz poprawa opieki medycznej wpływa na zmniejszenie umieralności, co oznacza, że teraz Azja będzie musiała przygotować się na drastyczne zwiększenie liczby swoich emerytów - twierdzi "Daily Telegraph".

Do 2040 r. liczba Chińczyków w wieku emerytalnym potroi się z 106 mln do 329 mln. Przez wysokie koszty, jakie ta sytuacja spowoduje, imponujące tempo wzrostu, które charakteryzowało gospodarkę Chin, stanie się niemożliwe do utrzymania.

Przewidywania dla innych krajów Azji są równie pesymistyczne. W ciągu 30 lat w Korei Płd. liczba ludzi powyżej 65. roku życia wzrośnie z 10 do 29 procent populacji. W Singapurze sytuacja będzie nawet bardziej dramatyczna, gdy odsetek emerytów podskoczy z 9 do 33 procent.

Starzy i jeszcze starsi

Poza Zimbabwe, gdzie przez AIDS i powszechnie panujący głód, ludzie nie dożywają 40. roku życia, podobna tendencja dotyka cały świat.

- 313 mln ludzi, czyli 65 procent spośród osób powyżej 65. roku życia mieszka w krajach rozwijających się. Przed 2040 r. ich liczba osiągnie miliard - podaje amerykańskie biuro statystyczne. Ludzie w wieku powyżej 80 lat są najszybciej powiększającą się grupą, a ich liczba w najbliższym czasie wzrośnie o 233 procent.

Zobacz także
  • Chiny mogą się zestarzeć, zanim się wzbogacą
Skomentuj:
Liczba ludzi powyżej 65. roku życia rośnie lawinowo
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje