Kalisz: Kownacki miał dość prezydenckich doradców

- Piotr Kownacki jako szef Kancelarii Prezydenta, pod wpływem współpracowników Lecha Kaczyńskiego zbyt często musiał zmieniać plany kancelarii. - W końcu się zdenerwował i to powiedział - zdradza w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz z SLD. Skąd to wie? "Od wiewiórek".
Wczoraj w oficjalnym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała o urlopie Piotra Kowanackiego.

Zdaniem Ryszarda Kalisza z SLD Kowanckiemu puściły nerwy i dlatego powiedział o tym w wywiadzie.- Pan minister Kownacki spotykał się z sytuacją, kiedy rano do jego gabinetu przy ulicy Wiejskiej przychodzili ministrowie lub wysocy urzędnicy z Pałacu i pod ich wpływem zmieniał zdanie bądź przyjmował inne stanowisko - twierdzi Kalisz. - Czasami było to tuż przed zaplanowanym spotkaniem, no to w końcu się zdenerwował - dodał poseł.

- A skąd Pan to wie? Od wiewiórek - skwitował Ryszard Kalisz.

Z kolei wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak pytany w publicznym radiu o sytuację w Kancelarii po urlopowaniu Kownackiego, nazwał ją "trudną i zaskakującą". Podkreślił jednocześnie, że Kancelaria działa sprawnie.

Zdaniem Stasiaka kalendarz prezydenta nie może być niezmienny. - Kalendarz głowy państwa nie jest czymś, co można po prostu zamknąć - argumentował wiceszef Kancelarii Prezydenta. Była to odpowiedź na słowa Kownackiego o chaosie w Pałacu.

Według Stasiaka nagły urlop jego szefa to nic zaskakującego, bo Kownacki miał już w "ciągu kilku dni zaplanowany urlop" i wyraził nadzieję, że w tym czasie "sytuacja zostanie wyjaśniona".

Szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego w sobotnim "Dzienniku" powiedział, że "ma pretensje do prezydenta, że jest zbyt szczery i prostolinijny". Na pytanie, czy o coś jeszcze ma pretensje do głowy państwa, wyznał: - Sporo jest takich rzeczy. Fundamentalnie nie zgadzam się z jego praktyką działania bez żadnego planu (...). Uważam, że prezydent powinien mieć ustalony kalendarz i jego się trzymać. Teraz nie ma planowania, nic nie jest święte, wszystko jest rozedrgane i nigdy nie wiadomo, co człowieka czeka (). To wprowadza chaos.