Urlop, zamiast dymisji. Minister Kownacki odsunięty

- Dymisja? Broń Boże - zapewniał w TVN24 Adam Glapiński, minister w Kancelarii Prezydenta. Słowa szefa Kancelarii Piotra Kownackiego o chaosie, braku planu w działaniu Lecha Kaczyńskiego nazwał żartobliwą i pogodną formą wywiadu. Tymczasem decyzja już jest: Kownacki od jutra idzie na urlop.
Godzinę po zapewnieniach ministra Glapińskiego, że nic się nie stało, na stronach Kancelarii Prezydenta pojawił się komunikat:

- Informujemy, że decyzją Prezydenta RP z dniem 21 lipca 2009 roku Szef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Kownacki został urlopowany.

"Wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku"

Po godzinie 18 minister Adam Glapiński zapewniał w TVN24, że w Kancelarii wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku i nie ma co doszukiwać się złych intencji w słowach Kownackiego:

- Piotr Kownacki udzielając wywiadu w sobotnim "Dzienniku" chciał pokazać prezydenta od ludzkiej strony, jako człowieka uczciwego i prostolinijnego, który zawsze mówi prawdę i nie prowadzi żadnej gry ze słuchaczami - podkreślił Glapiński.

Prezydencki minister dodał, że słowa o chaosie i braku planu w działaniu Głowy Państwa to zapewne przejaw perfekcjonizmu Kownackiego jako szefa prezydenckiej kancelarii.

"Nikt nikogo na dywanik nie wzywa"

- Kownacki jak każdy szef, chce by wszystko działało jak należy - tłumaczył słowa szefa kancelarii prezydencki minister w TVN24. Według Glapińskiego w kancelarii nie ma żadnego problemu z komunikacją, bo "kontakty są bezpośrednie i koleżeńskie" i nikt nikogo na dywanik nie wzywa.

Minister przyznał, że szef kancelarii czuje się niezręcznie po wywiadzie. - Nie spodziewał się takiej reakcji (Piotr Kownacki - przyp. red.), ta rozmowa został niepotrzebnie rozdmuchana. W kancelarii wszyscy tworzą zgrany zespół na dobre i na złe, który łączy wspólna idea i wizja polityki - powiedział Glapiński.

"Atmosfera pracy w Pałacu jest bliska doskonałości"

Według ministra reakcja na wywiad mogła być wywołana lepszymi notowaniami prezydenta, który ostatnio zyskał 5 proc., w sondażach.

- Prezydent nie ma żadnego żalu do Piotra Kownackiego, a atmosfera pracy w Pałacu jest bliska doskonałości - podkreślił minister.

Co się dzieje z prezydentem Kaczyńskim?


Dziwny wywiad ministra Kownackiego

Szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego w sobotnim "Dzienniku" powiedział, że "ma pretensje do prezydenta, że jest zbyt szczery i prostolinijny". Na pytanie, czy o coś jeszcze ma pretensje do głowy państwa, wyznał: - Sporo jest takich rzeczy. Fundamentalnie nie zgadzam się z jego praktyką działania bez żadnego planu (...). Uważam, że prezydent powinien mieć ustalony kalendarz i jego się trzymać. Teraz nie ma planowania, nic nie jest święte, wszystko jest rozedrgane i nigdy nie wiadomo, co człowieka czeka (). To wprowadza chaos.

Komentarza nie będzie

Po 19.00 nie udało się nam skontaktować z Piotrem Kownackim. Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, żaden z prezydenckich ministrów nie będzie wypowiadał się na temat urlopowania min. Kownackiego.