Buzek przewodniczącym PE: "To sukces Polski"

- To jest historyczny moment! - gratulował Martin Schulz, przewodniczący frakcji socjalistów PE. Dziś Jerzy Buzek został przewodniczącym PE. Polak dostał 555 z 644 oddanych głosów.
Jerzy Buzek przewodniczącym PE Relacja na żywo
Były premier, popularny europoseł, rekordzista - sylwetka

Aby objąć funkcję, Buzkowi wystarczyłoby zdobycie 323 głosów - zdobył o ponad 200 więcej.

- Zrobię wszystko, by nie zawieść Waszego zaufania. Chce pracować z Wami wszystkimi bezwzględu na polityczne przekonania - zapewnił Jerzy Buzek po ogłoszeniu wyników. Później przyszedł czas na gratulacje.

- Drogi przewodniczący Buzek. Gratuluję wyboru na to ważne stanowisko - powiedział (po polsku) ustępujący szef PE, Hans-Gert Poettering. - Pański wybór jest historyczny - gratulował Martin Schulz, przewodniczący frakcji socjalistów. - Po raz pierwszy nie mamy podziału na Europę Wschodnią i Zachodnią. Symbolem tej sytuacji jest nowy przewodniczący - mówił Joseph Daul, szef grupy chadeków w PE.

Gratulując Jerzemu Buzkowi wyboru na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że jest to sukces zjednoczonej Europy.

- Jest pan pierwszym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego z Europy Wschodniej. Suma nadzwyczajnych doświadczeń i wartości, w które pan wierzy, to wszystko sprawia, że 20 lat po upadku komunizmu i 5 lat po rozszerzeniu UE, to sukces zjednoczonej Europy - powiedział Barroso podczas inauguracyjnej sesji PE w Strasburgu.

Przypomniał, że Buzek walczył o wolność, demokrację i praworządność w Polsce. Wyraził przekonanie, że jego osobiste cechy dają pewność, że były premier poradzi sobie z łatwością z nową funkcją i "będzie odważnie walczył o wartości Unii Europejskiej".

- Życzę dobrej pracy na rzecz silnej Europy, która będzie promowała wartości solidarności i wolności - zakończył Barroso.
Osobowość Buzka szansą na zmianę wizerunku Polaków