Jerzy Buzek nowym przewodniczącym PE [NA ŻYWO]

Jerzy Buzek jest pierwszym Polakiem wybranym na tak wysokie stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. - To historyczny wybór - komentują europejscy politycy. Czytaj naszą relację na żywo.


Były premier, popularny europoseł, rekordzista

14.00 Z powszechnych gratulacji dla Jerzego Buzka wyłamuje się Joanna Senyszyn. - Przemówienia Buzka było bardzo słabe - mówi w TVN24 wytykając błędy nowego przewodniczącego. Europosłanka nie chce jednak zdradzić, jak głosowała.

13.55 Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert w liście gratulacyjnym napisał: "To, że 20 lat po upadku żelaznej kurtyny i zwycięstwie wolności w Europie przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został deputowany z nowych krajów członkowskich UE jest ważnym znakiem nowej, ponownie połączonej Europy".

13.14 Rozpoczyna się konferencja prasowa Jerzego Buzka. - Musimy pomóc Europejczykom zrozumieć na czym polega praca Unii Europejskiej. Musimy być dla nich ciekawsi - odpowiada na pytanie francuskiego dziennikarza o wyzwania, przed jakim stoi PE.

Co nowy przewodniczący PE sądzi o relacjach UE z Rosją? - Rozmawiając z Rosją musimy pamiętać, że to kraj, który hołduje innym zasadom niż Unia. To jest inna demokracja. Musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z różnic w przestrzeganiu praw człowieka. Nigdy nie możemy o tym zapominać - podkreśla.

13.10 Buzek stał się symbolem zjednoczonej Europy - czytaj komentarz.

13.00 Politykiem kompromisu, uosobieniem uprzejmości i dobrych manier nazywa we wtorek francuski dziennik "Liberation" Jerzego Buzka. Portret polityka gazeta tytułuje: "Prymus klasy Europa".

12.40 - Dobrze, że tak się stało - ocenia wybór Buzka na przewodniczącego PE Mariusz Błaszczak. Rzecznik PiS dodaje jednak, że dużo bardziej ważną sprawą jest teka komisarza, jaka przypadnie Polsce.

Rzecznik PiS: Wybór Buzka nie jest najważniejszy


12.25 Jerzy Buzek został wybrany na 2,5-letnią kadencję. Po nim przewodniczenie PE przejmie Niemiec Martin Schulz, szef europejskich socjalistów. To wynik porozumienia pomiędzy dwiema największymi frakcjami w Parlamencie Europejskim.

12.19 Jerzemu Buzkowi gratuluje przewodniczący Komisji Europejskiej. - To jest sukces zjednoczonej Europy - mówi Jose Manuel Barroso, który liczy na wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem Polaka.

12.04 Nowy przewodniczący przyjmuje pierwsze oficjalne gratulacje . - Po raz pierwszy nie mamy podziału na Europę Wschodnią i Zachodnią. Tego symbolem jest nowy przewodniczący - Buzkowi gratuluje Joseph Daul, szef grupy chadeków w PE.

- Porównań historycznych powinniśmy używać z umiarem, ale moim zdaniem Pański wybór jest historyczny - mówi Martin Schulz, przewodniczący frakcji socjalistów.

11.53 Buzek wstępuje na mównicę i po angielsku dziękuje za wybór. - To dla mnie wielkie wyzwanie, jak i wielki zaszczyt. Kiedyś nawet nie marzyłem o objęciu takiej funkcji. Zrobię wszystko, by nie zawieść Waszego zaufania. Chce pracować z Wami wszystkimi bez względu na polityczne przekonania - zapewnia. Dziękuje także Evie-Britt Svennson oraz Mario Mauro, który długo był jego rywalem na stanowisko przewodniczącego PE we frakcji chadeków.

Buzek - już po polsku - przypomina o "Solidarności", dokonaniach Europy Wschodniej w przemianach po 1989 r.

- Prawa człowieka będą dla mnie priorytetem - zapowiedział. Podkreślił symboliczny wymiar wyboru przedstawiciela z Europy Środkowo-Wschodniej. - Tak zmienia się Europa. Traktuję ten wybór jako wyraz hołdu dla milionów obywateli naszych krajów, którzy nie poddali się reżimowi - dodaje.

11.51 - Jerzy Buzek otrzymał 555 głosów - ogłasza Poettering. W sumie głosowało 713 eurodeputowanych. B. polski premier zostaje nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Otrzymuje gromkie brawa od europosłów oraz pierwsze gratulacje. - Drogi przewodniczący Buzek. Gratuluję wyboru na to ważne stanowisko. Powodzenia - mówi po polsku ustępujący przewodniczący.

11.48 Za chwilę ogłoszenie wyników głosowania. Słychać już dzwonek wzywający eurodeputowanych do sali posiedzeń.

11.40 Czekamy wciąż na wyniki głosowania. - W Luksemburgu jest biblioteka i takie tam pierdoły - zobacz, co wiedzą o PE nowi europosłowie.

11.33 - Chciałbym, aby Jerzy Buzek otwierał drogę dla innych naszych kandydatur do struktur zarówno europejskich, jak i światowych - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Wacław Martyniuk.11.20 Wybór nowego przewodniczącego PE nie przeszedł bez echa w prasie zagranicznej. "Corriere della Sera" obawia się, że wybór Buzka stanie się bardziej przesłaniem "skierowanym do nowych, często zniecierpliwionych członków europejskiego klubu, a nie prawdziwym sygnałem nowości".

11.04 - Dla Polaków był tylko jeden kandydat - komentuje dla TVN24 Paweł Kowal z PiS, według którego Jerzy Buzek jest dobrym kandydatem. Kowal podkreśla, że traktuje sukces Buzka jako sukces Polski.

Także dla Janusza Lewandowskiego to wielki dzień dla Polski - To jest drużynowy sukces Polski. Rzecz bardzo symboliczna - mówi w TVN24.

10.59 Głosowanie zakończone. Rozpoczęło się liczenie głosów. Według wstępnych wyliczeń Jerzy Buzek może liczyć na 640 głosów, a jego rywalka Eva-Britt Svensson na 35 głosów. Nie powinno być żadnych niespodzianek.

10.50 Janusz Zemke z SLD oddaje właśnie swój głos, a Lena Kolarska-Bobińska z PO czeka w kolejce.

10.45 Czym tak naprawdę zajmuje się przewodniczący PE - czytaj .

10.31 Trwa wybór członków komisji skrutacyjnej. Głosowanie w sprawie wybory nowego przewodniczącego PE jest tajne - odbywa się za pomocą kart do głosowania, które wrzuca się do urny.

Europosłowie rozpoczęli już głosowanie. Podchodzą do urn umieszczonych w sali plenarnej. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwa ośmiu losowo wybranych członków komisji skrutacyjnej.

10.25 Jerzy Buzek jest kandydatem chadeckiej frakcji. - Jesteśmy reprezentantami pół miliarda obywateli. To wielka odpowiedzialność - zaczyna swoje przemówienie Buzek w języku polskim. - Walka o prawa człowieka i obywatela była dla mnie zawsze najważniejsza - za te słowa otrzymuje gromkie oklaski. - Musimy usprawniać działalność parlamentu. Pomoże nam w tym przyjęcie Traktatu Lizbońskiego - dodaje.

- Szenkuje Jerzy Buzek - odpowiada łamaną polszczyzną Poettering.

10.17 Poettering prezentuje porządek dzisiejszych obrad, którego kulminacyjnym punktem jest wybór przewodniczącego PE. Jerzy Buzek praktycznie nie ma rywali. Poważną kandydatką na to stanowisko jest jeszcze Szwedka Eva-Britt Svensson z niewielkiej Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordyckich Zielonych.

- Potrzebujemy polityki, która nie dyskryminuje. Chcę stworzyć politykę, która stworzy nowe miejsca pracy, zielone miejsca pracy. Musimy postawić na zieloną technologię - Svensson prezentuje swój program. Kandydatka Nordyckich Zielonych dodaje także, że jednym z najważniejszych zadań PE powinna być ochrona praw człowieka.

10.08 - Pierwsze posiedzenie nowej kadencji uważam za otwarte - ogłasza Hans-Gert Poettering. Rozpoczyna się inauguracyjna sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. - UE opiera się na wartościach: godności, demokracji, rządach prawa, prawach człowieka, prawie do pokoju - to jest podstawa naszego działania. Dzięki solidarności jesteśmy zjednoczeni. Proszę koleżanki i kolegów, byśmy działali, szanując innych. Przejdźmy więc do pracy - powiedział ustępujący przewodniczący.

9.46 Poparcie dla Buzka zadeklarowali chadecy, socjaliści, liberałowie, Konserwatyści i Reformatorzy (nowa grupa z udziałem PiS) oraz od wczoraj zieloni. W dzisiejszym głosowaniu b. polski premier może liczyć na poparcie 640 z 736 wszystkich posłów. Szykuje się przytłaczające zwycięstwo.

9.40 - Przewodniczący PE to jedna z osób, które najbardziej biorą udział w unijnej grze. Poza szefem Komisji Europejskiej - mówił w Radiu TOK FM Paweł Zalewski. Zdaniem nowego eurodeputowanego PO zwycięstwo Buzka to nie pompowanie polskiego ego, ale "dowód na pozycję Polski w Unii".

9.30 W rankingu zaufania do polityków na pierwszym miejscu znalazł się Jerzy Buzek ex aequo z Lechem Wałęsą. Wyprzedził m.in. Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego.