Michał Kamiński zostanie zastępcą Buzka w PE

09.07.2009 11:32
Michał Kamiński

Michał Kamiński (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Eurodeputowany PiS Michał Kamiński jest oficjalnym kandydatem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Frakcja ta ma prawo do jednego z 14 takich stanowisk, jego nominacja jest przesądzona - dowiedziała się PAP w biurze europosła Adama Bielana, rzecznika PiS i wiceprzewodniczącego frakcji.
Grupa na swym posiedzeniu oficjalnie wybrała Michała Kamińskiego na swego kandydata na wiceprzewodniczącego. Licząca 55 europosłów nowa frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) ma prawo do wskazania jednego z 14 wiceprzewodniczących PE.

Będzie nim Polak, gdyż polska delegacja jest drugą po brytyjskich torysach pod względem wielkości reprezentacją w EKR. A ponieważ Brytyjczyk (Timothy Kirkhope) będzie kierował całą frakcją, Polak ma być wiceszefem PE z ramienia konserwatystów.

Wojciechowski szefem eurokomisji?

Natomiast 15-osobowa polska delegacja we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów liczy także na stanowisko wieceszefa eurokomisji ds. rolnictwa dla Janusza Wojciechowskiego.

Geringer de Oedenberg kwestorem?

Z kolei, jak powiedział szef polskiej delegacji we frakcji europejskich socjalistów Bogusław Liberadzki (SLD), polska eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg została wskazana już jako kandydatka frakcji na jednego z pięciu kwestorów PE. - Lidia Geringer będzie kwestorem, natomiast uzgodniono już, że Polak z frakcji socjalistów będzie wiceprzewodniczącym PE w drugiej części kadencji, czyli za dwa i pół roku - powiedział Liberadzki. Jak dodał przywilej ten ma przypaść właśnie jemu.

Polska delegacja liczy zaledwie 7 osób w drugiej pod względem wielkości 184-osobowej frakcji europejskich socjalistów - dlatego jej pozycja przetargowa przy rozdzielaniu stanowisk nie jest silna.

Zobacz także
Skomentuj:
Michał Kamiński zostanie zastępcą Buzka w PE
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje