Zaawansowany Statek Powrotny - nowy projekt kosmiczny

W Europie mają powstać załogowe statki kosmiczne nowej generacji. Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie zwróciła się do firm o przedstawienie kosztorysu i projektu nowoczesnego systemu orbitalnego transportu.
- Tak zwany Zaawansowany Statek Powrotny "Advanced Re-Entry Vehicle" powstawałby w kilku fazach. Najpierw w wersji bezzałogowej, która umożliwiłaby transport do dwóch ton sprzętu i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Drugi etap projektu zakłada budowę specjalnej kapsuły, która zabierałaby troje lub czworo astronautów - mówi dyrektor projektu ESA Simonetta Di Pippo. - Chcemy, aby projekt pierwszego etapu był gotowy w przyszłym roku. Liczymy też, że w tym samym terminie będziemy mieli też wstępne informacje dotyczące wersji załogowej.

Zdaniem ekspertów, nowe statki uniezależniłyby Europejczyków od rosyjskich czy amerykańskich systemów transportowych, z których obecnie zmuszeni są korzystać. Według szacunków, bezzałogowy Zaawansowany Statek Powrotny kosztowałby około półtora miliarda euro. Pierwsze pojazdy tego typu miałyby pojawić się na orbicie za siedem lat.