Pomnik Lenina w Kijowie zaatakowany młotkiem

W nocy grupa Ukraińców zniszczyła pomnik Lenina w centrum Kijowa. Milicja zatrzymała pięciu działaczy Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów.
Pomnik Lenina stoi w samym centrum ukraińskiej stolicy, obok głównej ulicy - Chreszczatyka i popularnego bazaru "Besarabka". W urodziny głównego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza grupa nacjonalistów postanowiła zniszczyć pomnik wodza światowej rewolucji. Na filmie udostępnionym w You Tube jeden z 'wandali' przedstawia się i tłumaczy, że ukraińscy nacjonaliści zdecydowali się rozbić głowę Lenina, ponieważ był katem ukraińskiego narodu.

Kilkuosobowa grupa przyszła z własną rozsuwaną drabiną. Po niej do leninowskiej głowy wspiął się jeden z działaczy i młotkiem systematycznie obtłukł twarz i oderwał dłoń pomnika. Milicja zatrzymała pięć osób. O nocnej akcji poinformowała na swoim blogu dziennikarka i politolog Elena Biłozerska.To kolejny w ostatnich miesiącach "zamach" na Lenina. W kwietniu podłożono ładunek wybuchowy pod jego pomnik przed Dworcem Fińskim w Petersburgu. Eksplozja wyrwała podłużną dziurę w dolnej części płaszcza Lenina, mniej więcej na wysokości pośladków.

Zobacz także
  • Pomniki Lenina drogowskazem dla turystów na Białorusi
  • Ofiara starć Lenin znów na cokole w Kijowie
  • Kolekcjonerzy oferują 10 tys. za oderwany nos Lenina
Skomentuj:
Pomnik Lenina w Kijowie zaatakowany młotkiem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje