Papież pogratulował Paetzowi. Nazwał go "czcigodnym bratem"

Papież Benedykt XVI przesłał telegram gratulacyjny arcybiskupowi Juliuszowi Paetzowi z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich. Były metropolita poznański 7 lat temu odszedł z urzędu po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków i księży. Obecnie jest na emeryturze.
Tekst papieskich życzeń zamieszcza najnowszy numer "Przewodnika Katolickiego", oficjalnego organu archidiecezji poznańskiej.

Benedykt XVI nazywa arcybiskupa Paetza "czcigodnym bratem" i przypomina jego zasługi dla Kościołą. Podkreśla, że w czasie sześcioletniego kierowania diecezją poznańską arcybiskup Paetz pracował nad duchowym rozwojem wiernych i pobożnie im służył. Papież nie wspomina o kulisach odwołania arcybiskupa. Telegram jest napisany po łacinie i własnoręcznie podpisany przez Benedykta XVI.

Skandal wokół ówczesnego metropolity poznańskiego wybuchł w 2001 roku. W Wielki Czwartek kolejnego roku arcybiskup Juliusz Paetz złożył rezygnację z urzędu, do czego miał go skłonić osobiście Jan Paweł II.

W najbliższą sobotę obecny metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki odprawi zwyczajowo w katedrze mszę świętą dla kapłanów obchodzących złoty jubileusz kapłaństwa. Wśród nich jest także arcybiskup Juliusz Paetz.