Sejm wpisał wartości chrześcijańskie do ustawy medialnej

Głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej

Głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej (Fot. Wojciech Olkuśnik/AG)

- Zadaniem mediów publicznych ma być wspieranie wartości chrześcijańskich - na taką poprawkę Senatu zgodził się Sejm. Jednak szanse na wejście ustawy w życie są niewielkie.
Poprawka zakłada, że do zadań mediów publicznych będzie należeć przestrzeganie chrześcijańskiego systemu wartości, umacnianie rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym i wszelkiej dyskryminacji.

Za przyjęciem poprawki głosowało 272 posłów (głównie PiS i PO), przeciwko było 131. Poprawka Senatu podzieliła Platformę. Wartości chrześcijańskie w ustawie medialnej poparło 94 posłów PO, 87 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przeciw głosowali też posłowie SLD.

Kołodziejski, Sellin bronią wartości

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski nie dziwi się takiemu głosowaniu posłów. - Nie byłoby bowiem żadnej wątpliwości konstytucyjnej, gdyby wcześniej nie wykreślono podobnych zapisów z ustawy o Radiofonii i Telewizji - wyjaśnia Kołodziejski. Jak dodaje, zapisy te pozostały w ustawie o Radiofonii i Telewizji, ale w zmienionej formie i mają teraz zupełnie inny charakter. W obecnych zapisach chodzi o to, by nie dyskryminować wartości chrześcijańskich.

- Gdyby ta ustawa weszła w życie w takim kształcie, w jakim pierwotnie zapisali ją posłowie Platformy Obywatelskiej, PSL i SLD, to środki publiczne mogłyby być realizowane na programy, które zwalczają dyskryminację ze względu na orientację seksualną, a kompletnie pominięta byłaby konieczność respektowania wartości chrześcijańskich. To by naruszyło równowagę społeczną i ideową w Polsce. Dlatego postulowaliśmy o przywrócenie tego zapisu - mówił w Polsat News Jarosław Sellin z Polski XXI.

Gowin: Ta ustawa już jest martwa

Jednak szanse, że ustawa zacznie obowiązywać są niewielkie. Lewica - wściekła, że PO złamała kompromis w sprawie finansowania mediów publicznych - zapowiada, że poprze spodziewane weto prezydenta. Koalicja PO, PSL nie dysponuje większością pozwalającą odrzucić sprzeciw Lecha Kaczyńskiego i ustawa najprawdopodobniej wyląduje w koszu. Tak przynajmniej uważa wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. - Tej ustawy nie będzie- mówił w TVP Info jeszcze przed kluczowym głosowaniem marszałek. Jego zdaniem odejście od kompromisu z lewicą oznacza, że ustawa wyląduje w koszu, bo lewica poprze prezydenckie weto. - Ta ustawa już jest martwa - dodał w TVP Info inny polityk PO Jarosław Gowin.

Posłowie SLD zapowiadają już, że - gdyby ustawa jednak weszła w życie - to zaskarżą ten przepis ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także
  • Pałac Prezydencki i pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego Prezydent będzie się konsultował ws. ustawy medialnej
  • Głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej Posłowie odebrali TVP miliony i kazali przestrzegać wartości chrześcijańskich
  • Premier Donald Tusk w Sejmie przed głosowaniem nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej Poprawka, przez którą polegnie ustawa medialna? Głosowanie w Sejmie
Skomentuj:
Sejm wpisał wartości chrześcijańskie do ustawy medialnej
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje