Pogoda na lipiec i sierpień? Prognoza

Plaża w Osowcu

Plaża w Osowcu (Fot. Michał Grocholski / AG)

Choć synoptycy powtarzają, że prognozowanie pogody na dłużej niż trzy dni to wróżenie z fusów, MeteoGroup Polska przygotowała dla portalu Gazeta.pl orientacyjną prognozę na wakacje. Upały czy wilgoć i deszcz? Lipiec czy sierpień? Sprawdź, na kiedy warto zaplanować urlop.
Ostatni tydzień czerwca. Przez najbliższe dni będzie deszczowo i pochmurno. Do piątku deszcz w prawie całym kraju. Jedynie w północno-zachodniej Polsce słońce zaświeci na dłużej. Naprawdę gorąco i słonecznie będzie od weekendu. W niedzielę temperatura w centrum kraju osiągnie 32 stopnie Celsjusza, na zachodzie - 31. Na początku przyszłego tygodnia będzie naprawdę ładnie: dużo słońca w całym kraju i średnia temperatura około 25 stopni.Deszczowy lipiec

Niestety, lipiec będzie mokry. Tylko początek miesiąca powita nas cieplejszym i suchym powietrzem. W pierwszej połowie lipca opady w normie, później nie będzie już tak dobrze. W ostatnich tygodniach miesiąca we znaki dadzą się nam gwałtowne deszcze oraz popołudniowe i wieczorne burze. Jedyna pociecha to temperatura. Będzie lepiej niż w czerwcu: najcieplej na zachodzie i południu kraju. Tam może być nawet 35 stopni.

Ciepły i suchy sierpień

Jeśli planujecie wakacje w kraju, zdecydujcie się na wyjazd w sierpniu. Ostatni miesiąc wakacji będzie suchy i gorący. Upał nierzadko ma przekraczać 30 stopni.

Wpływ oceanów na pogodę w Europie

Decydujący wpływ na klimat na świecie, a więc i temperaturę mają oceany, których temperatury zmieniają się bardzo powoli. W ostatnich latach temperatura powierzchni Oceanu Atlantyckiego, który wpływa na temperaturę w Europie utrzymywała się powyżej normy i to dlatego mieliśmy fale upałów, a notowane temperatury były wyższe niż średnie z poprzednich dziesięcioleci. W tym roku jednak część północnego Atlantyku znacznie się ochłodziła. Temperatura powierzchni wody spadła blisko o 2°C w stosunku do 2008 r. W marcu tego roku zanotowano największy spadek temperatury od końca 1996 r.

To ochłodzenie powierzchni wód oceanu otaczających Europę spowoduje, że nie będziemy mieli nadzwyczajnych, wielotygodniowych upałów tego lata w Europie Zachodniej. Im dalej na wschód, tym wpływ oceanu będzie mniejszy, a temperatury wyższe.

Sprawdź prognozę pogody w Twojej miejscowści>>

Zobacz także
  • Plaża we Wrocławiu Pogoda na sierpień. Gorąco i bez deszczu
  • Zalana budowa okiem internetowej kamerki Wrocław: Deszcz zalał budowę stadionu na Euro 2012
  • Droga na trasie Sobótka - Nasławice zalana przez wodę spływająca z pól Woda nadal zagraża południu Polski
Skomentuj:
Pogoda na lipiec i sierpień? Prognoza
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje