"Pierwsi Europejczycy" byli kanibalami, jedli dzieci

Szczątki Homo antecessor - prawdopodobnie pierwszego człekokształtnego, który dotarł na teren Europy - udowadniają, że nasi przodkowie byli kanibalami. - Znalezione w Hiszpanii kości świadczą także o tym, że "pierwsi Europejczycy" cenili sobie mięso dzieci.
- Wiemy, że praktykowali kanibalizm - powiedział Jose Maria Bermudez de Castro, jeden z archeologów nadzorujących wykopaliska w Atapuerca w Hiszpanii.

Zdaniem naukowców, odnalezione szczątki świadczą o tym, że przedstawiciele Homo antecessor byli kanibalami, ale nie z powodów rytualnych. Po prostu żywili się mięsem młodych osobników, eliminując przy okazji groźną konkurencję.

Szczątki jedenastu osobników, którzy stali się ofiarami swoich pobratymców, to przede wszystkim dzieci. Udało się też zidentyfikować jedną kobietę. Archeolodzy uważają, że kanibalizm zniszczył szanse reprodukcyjne tej grupy Homo antecessor. - Zabili podstawę demograficzną piramidy społecznej - mówi Bermundez de Castro.

Ciężkostrawne menu

Wykopaliska w Atapuerca są pierwszym, tak świetnie udokumentowanym przypadkiem kanibalizmu w historii ludzkości. Jaskinie Atapuerca zostały odkryte jeszcze w XIX w., kiedy w okolicy budowano tunel kolejowy. Jednak pierwsze wykopaliska rozpoczęto tam w nich dopiero w 1978 r. W 1984 r. badacze odkryli szczątki 150 osobników. Największy sukces Hiszpanów przyszedł w 1992 r. Ekipa wykopała wówczas nienaruszony szkielet ludzki. Prace w Atapuerca są prowadzone pod nadzorem programu dziedzictwa UNESCO.

Homo antecessor jest gatunkiem człekokształtnych, który żył przed Neandertalczykami. Najprawdopodobniej przywędrował do Hiszpanii po długiej migracji z Afryki. Homo antecessor był pierwszym człekokształtnym, który przybył do Europy. Stąd też wzięła jego łacińska nazwa - antecessor znaczy "pionier".

Najciekawsze na Deser.pl: Wulkan tuż po wybuchu: zdjęcie zrobione z kosmosu