Północnokoreański statek płynie z nuklearnym ładunkiem? USA śledzą

Północnokoreański statek Kang Nam wypłynął z portu w środę i - jak donosi telewizja FoxNews - może mieć na pokładzie materiał nuklearny, wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Statek jest śledzony przez amerykański wywiad i marynarkę wojenną.
Statek może mieć na pokładzie broń, elementy rakiet, lub materiał nuklearny - donosi FoxNews na podstawie anonimowych przecieków z Pentagonu. Amerykańska armia i wywiad śledzą statek od środy, gdy opuścił port w Korei Północnej.

To pierwszy przypadek potencjalnego złamania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która weszła w życie w ostatni piątek. W rezolucji nakazano marynarkom wojennym zmuszanie Korei Północnej do przestrzegania różnych rezolucji uchwalonych jako "kary" za prowadzenie nielegalnych testów z bronią nuklearną.

Jeśliby na pokładzie statku znajdował się materiał nuklearny, co stanowi złamanie rezolucji, rodzi to pytanie o reakcję marynarek wojennych. Rezolucja RB nie uściśla bowiem, jakie kroki mają prawo i powinny podjąć okręty, aby zmusić statki północnokoreańskie do przestrzegania prawa.

Rezolucja nie pozwala Stanom Zjednoczonym na wejście na pokład statku. Powinny one raczej poprosić o zgodę Północnej Korei na to - zgodę, której ponad wszelką wątpliwość by nie udzielono.