35 tys. miesięcznie - tyle zarobią nasi europosłowie

08.06.2009 11:34
Budynek europarlamentu

Budynek europarlamentu (Fot. ANDREAS PECHAR AP)

Już od lipca, czyli od inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego, obowiązywać będzie nowy statut europosła. To oznacza, że deputowani z 27 krajów UE będą otrzymywać jednakowe pensje.
Ta sama praca, ale za inne pieniądze. Tak jest w tej chwili w europarlamencie. Europosłowie otrzymują wynagrodzenie z budżetów krajów, w których są wybierani, w tej samej wysokości co ich koledzy z parlamentów krajowych. A to oznacza, że europoseł z Polski dostaje tyle, co jego odpowiednik w kraju. Teraz podstawowa pensja posła na Wiejskiej to 9700 brutto, czyli po średnim kursie euro zaledwie 2200 euro. I właśnie tyle dostaje nasz europoseł.

Już od lipca to się zmieni. Parlament Europejski wprowadza jednakowe stawki wynagrodzenia na nowych, jednolitych zasadach. Zamiast "skromnej pensji" posła krajowego wszyscy będą dostawać po 7665,31 euro brutto miesięcznie (ponad 5,9 tysiąca euro na rękę) z budżetu UE. Po średnim kursie NBP to blisko 35 tys. złotych.

Od zasady jednolitej pensji mogą być wyjątki. Na wniosek posła i pod warunkiem, że zasiadał on w PE wcześniej, przed 2009 rokiem, będzie on mógł otrzymywać wynagrodzenie na starych narodowych zasadach (co może się opłacać tylko Włochom, którzy dotychczas zarabiali około 12 tys. euro).

Nowy statut przewiduje, że każdy eurodeputowany otrzyma z budżetu UE emeryturę. Jej wysokość wyniesie 3,5 proc. pensji za każdy rok spędzony w PE, ale nie więcej niż 70 proc. pensji.

Oprócz pensji każdy deputowany dostaje też dietę. To 298 euro za każdy dzień posiedzenia plenarnego lub komisji PE czy frakcji partyjnej (ok. 4,2 tys euro miesięcznie). Parlament Europejski wypłaca dietę, ale pod warunkiem, że poseł podpisze się na oficjalnej liście obecności.

Europosłom przysługuje też miesięcznie do 17,5 tys. euro na biura poselskie, w tym na wynagrodzenie swoich asystentów i zlecone ekspertyzy oraz 4 tys. euro na działalność biur krajowych.

Według nowego statutu, każdy poseł będzie mógł rozliczyć rocznie 24 dni podróży w swym własnym kraju oraz do 4 tys. euro kosztów służbowych podróży zagranicznych.

Zobacz także
  • Silvio Berlusconi 2,7 mln głosów dla Berlusconiego
  • Wojciech Olejniczak jednak zdobył mandat!
  • Fragment programu ''Antysalon'' TVP Info Wpadka w TVP Info: "Dziadek, zejdź kur... z anteny"
Skomentuj:
35 tys. miesięcznie - tyle zarobią nasi europosłowie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje