Prezydent: Dajmy Europie więcej solidarności

Orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Fot. TVP1)

- Niezależnie od sympatii i poglądów, do Parlamentu Europejskiego wybierzmy ludzi, których wyróżnia patriotyzm, którzy będą pamiętać, że są z Polski - zaapelował prezydent Lech Kaczyński w telewizyjnym orędziu.
Pełny tekst orędzia prezydenta Lecha Kaczyńskiego >>

Prezydent wzywał też, aby wybrać ludzi, którzy będą "dbać o własne państwo, bronić polskich interesów, wspierać europejskie dążenia naszych przyjaciół na wschodzie - nawet wbrew niektórym głosom" i będą też "zabiegać o bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy, bronić zasady równych szans i równych możliwości".

Prezydent sugeruje na kogo głosować? Przeczytaj komentarz Rafała Garpiela na "Politbiurze">>"20 lat temu obaliliśmy komunizm, dziś znów jest pora działania"

- Dwadzieścia lat temu obaliliśmy komunizm. Pokazaliśmy, jak mogą wygrywać wolność, prawda i solidarność. Zmieniliśmy Polskę i świat - powiedział Lech Kaczyński.

- Dzisiaj znów jest pora działania, moment decyzji - podkreślił na dwa dni przed głosowaniem.

Prezydent zaznaczył, że "móc głosować dla Europy" to wielka zdobycz Polaków. - Wspólna, silna Europa jest zgodna z polską racją stanu. Nasze doświadczenia, nasza tożsamość i nasza energia mogą wzmocnić Europę także i dziś - powiedział.

Według Lecha Kaczyńskiego, przeżywamy teraz dni szczególne, ważne dla polskiej historii i przyszłości. - W Gdańsku, w Krakowie, w Warszawie, w całej Polsce obchodziliśmy dwudziestą rocznicę wyborów z czerwca 89 roku. Wspominamy tamten czas. Sięgamy do rodzinnych albumów. Oglądamy zdjęcia z tamtych lat. Są świadectwem historii, którą razem tworzyliśmy - mówił prezydent w orędziu telewizyjnym.

- Są świadectwem zwycięstwa, które wspólnie odnieśliśmy. Bez broni, ale dzięki nadziei, odwadze i solidarności. Dzięki naszemu wielkiemu rodakowi, Janowi Pawłowi II - powiedział Lech Kaczyński.

"Wykorzystajmy nasze szanse"

Prezydent zaznaczył, że wybory sprzed dwudziestu lat odmieniły Polskę. - Pokonaliśmy komunizm, odzyskaliśmy wolność, przywróciliśmy demokrację - oświadczył. Dodał, że Polska rozpoczęła drogę do struktur jednoczącej się Europy. - Dziś jesteśmy członkami NATO i Unii Europejskiej. Umocniliśmy nasze bezpieczeństwo, zyskaliśmy nowe szanse. Teraz należy je w pełni wykorzystać. Dziś wygrywać dla Polski można i trzeba również w Europie - podkreślił prezydent.

"Prawda, wolność, solidarność... Dekalog"

Lech Kaczyński zaznaczył też, że to ruch "Solidarności" sprawił, że runęły mury dzielące Europę, a Polacy przywrócili znaczenie podstawowym wartościom, które dają ludziom wiarę i siłę. - Pokazali, że i w ludzkim życiu i w międzynarodowej polityce trwałe może być tylko to, co jest zbudowane na prawdzie, wolności, solidarności. Na przykazaniach Dekalogu - oświadczył prezydent.

- Nie może być nam obojętne, w jakim kierunku zmierza europejska wspólnota. W PE rozstrzygają się kwestie zasad i wartości, na jakich oparta jest Unia - powiedział prezydent.

- Dajmy Europie i Polsce więcej solidarności - oświadczył prezydent, kończąc telewizyjne orędzie.Zobacz także
  • Spotkanie wyborcze Zbigniewa Ziobry w Kielcach Ostatni dzień kampanii - na żywo
Skomentuj:
Prezydent: Dajmy Europie więcej solidarności
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje