Ostatni dzień kampanii - na żywo

Ostatni dzień kampanii zdominowały świńskie zady, które zaserwowała nam Platforma Obywatelska, a opozycja komentowała jako schodzenie na poziom chlewu. Cały dzień byliśmy świadkami podsumowujących kampanię konferencji prasowych, podczas których kandydaci po raz ostatni przekonywali wyborców, że to na nich właśnie należy oddać swój głos. Ostatnim akcentem kończącej się dziś kampanii wyborczej było orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


23.59 KONIEC KAMPANII. Punktualnie z wybiciem północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do godziny 22.00 w niedzielę. Zapraszamy na niedzielę na wieczór wyborczy z portalem Gazeta.pl i radiem TOK FM. Dziękujemy za uwagę.

22.53 Kandydaci do Parlamentu Europejskiego z PO, SLD, UPR i Libertasu spotkali się w serwisie mikroblogowm Blip.pl, by odpowiedzieć na pytania zadane przez internautów. Zapis debaty tutaj >>

Na pytanie o języki, kandydat UPR Marian Kowalski odparł, że "Polacy nie gęsi" zaś Artur Zawisza (Libertas), poza znajomością angielskiego oraz niemieckiego i rosyjskiego ("na poziomie turystycznym") pochwalił się uczęszczaniem na mszę po łacinie.

Dużo pytań dotyczyło kwestii związanych z internetem i prawem autorskim. Łukasz Naczas z SLD stwierdził, że "Dozwolony użytek osobisty powinien zawsze być na pierwszym miejscu w prawie autorskim - dopiero potem tantiemy", a Artur Zawisza oświadczył "Gdyby Partia Piratów istniała w Polsce, jej członkowie kandydowaliby z Libertasu: zgłosiliśmy postulat abolicji dla ściągających pliki".

Nieformalna atmosfera debaty udzieliła się kandydatom. Na zakończenie Artur Zawisza stwierdził: "^naczas chłopie daj spokój, wyluzuj i tak z naszej czwórki tylko Sonik ma szanse".

21.49 Na blisko 2 godziny przed początkiem ciszy wyborczej w studiu TVN24 dyskutują Róża Thun, Adam Bielan, Wojciech Olejniczak i Wojciech Wierzejski. Politycy rozważają m.in. temat, czy polityka sięgnęła chlewu. Thun twierdzi, że ubawiło ją zdjęcie "apetycznych prosiaczków" , ale jednocześnie na poważnie ostrzegła przed tym, że brytyjscy konserwatyści z którymi PiS chce wejść w koalicję są przeciwnikami dopłat dla rolników.

Wojciech Wierzejski zarzuca Platformie cynizm i hipokryzję . Na zakończenie dyskusji WOJCIECH OLEJNICZAK OPOWIEDZIAŁ DOWCIP: W następnej kampanii wyborczej te świnki mają być wykorzystane przez Prawo i Sprawiedliwość.... - Tak, będą popierać PiS - podchwycił temat Wojciech Wierzejski. Politycy oczywiście nawiązali do przejęcia przez PiS od PO aktorki ze spotu Anny Cugier-Kotki .

21.27 Bardziej przenikliwie na orędzie prezydenta spojrzał politolog Rafał Garpiel. Według niego w orędzie pojawiły się zawoalowane kampanii wyborczej antyPO. - Wybierzmy ludzi, których wyróżnia patriotyzm, którzy będą pamiętać w Strasburgu i Brukseli, że są z Polski - powiedział Kaczyński. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, którą to partię uznał prezydent za niepolską? przypomina Garpiel. Przeczytaj komentarz Rafała Garpiela do orędzia na "Politbiurze".

21.18 Szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska określił w TVN24 orędzie prezydenta jako dobre. Sławomir Nowak chwalił prezydenta, że nie mówił, na kogo głosować, ale zachęcał do udziału w wyborach.

20.19 I już po orędziu pana prezydenta. Lech Kaczyński zachęcał do wzięcia udziału w wyborach i do głosowania na ludzi, którzy "będą pamiętać, że są z Polski". - Pojutrze wybierzemy polskich reprezentantów do PE. To miejsce, gdzie musimy budować jak najsilniejszą pozycję Polski w Europie. Niezależnie od sympatii i poglądów, wybierzmy ludzi, których wyróżnia patriotyzm - mówił prezydent.20.08 Już za chwilę orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które zakończy kilkutygodniową kampanię wyborczą. Już od północy cisza wyborcza.

19.50 Gdyby jednym słowem chcieć opisać kampanię PiS, byłoby to słowo "determinacja". Zobacz, jak m.in. Tadeusz Cymański namawiał jeszcze dziś do głosowania właśnie na niego:19.38 Czekamy w napięciu na orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To już za ok. 20 minut.

19.03 Posłanka PiS i warszawska kandydatka tej partii do europarlamentu Elżbieta Jakubiak postuluje, by minister kultury i dziedzictwa narodowego wpisał Stocznię Gdańską do rejestru zabytków.

18.40 Kolejne przeprosiny. Tym razem Zdzisław Podkański, kandydat Libertas ma przeprosić PSL i Waldemara Pawlaka

18.32 Kampania była niemerytoryczna i nudna - oceniają politolodzy. - O problemach europejskich mówiło się niewiele i bardzo skomplikowanym językiem, trudnym w odbiorze dla przeciętnego odbiorcy - zauważył politolog Jarosław Och

18.07 W ostatnim przedwyborczym sondażu PO miażdży PiS. Ma przewagę prawie 30 proc. Czytaj

17.32 Herr Zalewski,opamiętaj się! Nie ma kłamstwa i podłości, której nie dopuści się Paweł Zalewski, by udowodnić w Berlinie, że jest wiernym sługą niemieckich interesów - pisze na blogu w Onet.pl Michał Kamiński , komentując w ten sposób zarzut polityka PO, że PiS wynajmuje firmy PR-owe, aby podsycać antyniemieckie nastroje.

17.10 Cisza wyborcza nie dotyczy wyroków sądów - brzmi orzeczenie PKW. W tym wypadku można publikować przeprosiny , bez obawy o złamanie ciszy wyborczej.

16.53 Marek Jurek liczy, że Prawica Rzeczypospolitej zajmie piąte miejsce w wyborach do Europarlamentu. Jurek ocenia kampanię jako bardzo udaną. Przypomniał, że w trakcie tej kampanii Prawica RP wygrała proces ze środowiskami homoseksualnymi. Chodzi o zaskarżenie wypowiedzi kandydatów Prawicy RP na temat homoseksualizmu podczas jednego ze spotkań przedwyborczych przez kandydata Zielonych 2004. Zdaniem Jurka decyzja sądu odrzucająca pozew Zielonych 2004 to sukces w walce o wolność opinii chrześcijańskiej.

16.40 Trwa spotkanie Donalda Tuska ze społecznością akademicką Uniwersytetu Śląskiego. Premier mówi, że Polska w obliczu kryzysu gospodarczego jest wzorem dla innych krajów europejskich i zauważają to także zagraniczne media. - To nie jest kokieteria - podkreśla.

15.38 - Zobaczyłem z bliska, tak naprawdę z bliska, wielki kryzys, wielką biedę polskiej wsi - podsumowuje swoje podróże po Polsce z racji kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński. - Jeżdżąc po Polsce widzę drogi, jakie są zablokowane. Wszędzie się jeździ dłużej o jakieś 50 proc. niż jakiś czas temu. (...) Widzę zatrzymane inwestycje. (...) Widziałem ludzi, których pozbawiono mieszkań - prezes PiS wytyka na konwencji wyborczej błędy koalicji PO-PSL.

Zdaniem Kaczyńskiego, premier Donald Tusk i jego ekipa zachowują się tak, jakby nie dotyczyły ich żadne zasady. PO skrytykowała odezwę CDU/CSU, ale to PiS, a nie niemieckich chadeków, głównie atakowano, uważa b. premier.

- No i te uśmiechnięte twarze, ten Donald i Angela. Teraz ostatnio - prezes PiS przypomina wczorajsze spotkanie polityków z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca. - Naprawdę po czymś takim polski premier nie ma prawa utrzymywać w dobrym humorze Angeli Merkel. To jest błędna polityka, która będzie prowadziła do coraz większych roszczeń - dodaje.

15.17 PiS pozywa w trybie wyborczym swojego dawnego wiceprezesa - Pawła Zalewskiego.

Zalewski, obecnie kandydat PO w wyborach do PE powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że "przez ostatnie tygodnie kampanii wyborczej wydano miliony złotych, aby wszystkim Polakom wmówić, że istotą stosunków polsko-niemieckich jest konflikt". - Różne firmy PR-owskie na zlecenie naszych konkurentów pracowały na to, aby wmówić Polakom, że Niemcy kwestionują polsko-niemiecką granicę - te słowa są, zdaniem PiS, krzywdzące.

15.05 Blida przyjaźniła się z aferzystami, a moralną odpowiedzialność za jej

śmierć ponosi SLD - tak Zbigniew Ziobro odpowiada na zarzuty Joanny

Senyszyn. Swoje spotkanie przesuwa tak, by TVP zdążyła na nie z relacją .

14.40 Przykład dziwnej agitacji wyborczej w Lublinie. Dom Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie odwiedził dziś kandydat PiS - Mirosław Piotrowski, który zachęcał pensjonariuszy do głosowania na siebie. Za zgodą dyrekcji.

14.10 Na konwencji wyborczej kończącej kampanię wyborczą SLD, Aleksander Kwaśniewski apeluje o uczestnictwo w wyborach. Zachęca do głosowania Wojciecha Olejniczaka. - Brawo - głośno zareagował Ryszard Kalisz, co nie uszło uwadze Kwaśniewskiemu. B. prezydent zapowiedział, że osobiście na niego zagłosuje.- To nie są wybory w 2007 r., kiedy trzeba odsuwać od władzy PiS. Jest w Polsce miejsce na lewicy. Apeluję, aby Ci, którym bliskie są wartości lewicowe nie wahali się i oddali głos na listę numer 6 - mówi b. prezydent.

13.58 Lech Kaczyński nie agituje dzisiaj za PiS równie mocno jak wczoraj w Gdańsku. - Jest wielu ludzi, którzy wygrali te 20 lat. Ale są też ludzie, którzy przegrali niezasłużenie. Przegrali dlatego, że nie wszystko było w porządku - mówił prezydent podczas otwarcia wystawy. Podziękował także działaczom "Solidarności".

13.40 Bomba u prezydenta? Z powodu alarmu bombowego opóźnia się otwarcie wystawy "1989+20 - 4 czerwca 1989 - 20 lat później" na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

13.32 Jarosław Kaczyński musi przeprosić Libertas Polska za sugestię, że Declan Ganley jest za podpisaniem Traktatu Lizbońskiego - zdecydował o tym dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie.

13.30 Jarosław Kaczyński na porannej konferencji "Polska była pierwsza" w Centralnej Bibliotece Rolniczej zastanawiał się na ile agentura wpływała na wynik wyborów 4 czerwca 1989 r.13.26 Głos w sprawie świńskich zadków zabrał SLD. - Prawdą jest, że jak rządził PiS to miał polskich rolników w zadkach świńskich czyli dupie. Ale Platforma Obywatelska postępuje dokładnie w taki sam sposób - mówi Radiu TOK FM Wojciech Olejniczak, b. minister rolnictwa w rządzie SLD.

13.01 - Ta kampania wcale nie była taka niemerytoryczna - mówi w wywiadzie dla "Polski" Zbigniew Ziobro.

12.31 Do reklamówki PO odniósł się także Jarosław Kaczyński. - To jest metoda sprowadzenia polskiej polityki do chlewu. Palikot triumfuje po raz kolejny - uważa prezes PiS.

Kaczyński nazywa oszustwem stwierdzenie jakoby PiS wypowiadał się za likwidacją czy zmniejszeniem dopłat bezpośrednich. To reakcja na dzisiejszą wypowiedź Jarosława Kalinowskiego, według którego prezes PiS był przeciwko wspólnej polityce rolnej, gdy był premierem.

Kaczyński zapewnia, że nikt tak jak PiS nie dba o rolników. Przypomina m.in. o reakcji jego rządu na nieszczęście trąby powietrznej, która przeszła przez wsie koło Częstochowy. - O tej trąbie mówi się teraz złota trąba. Tak byliśmy hojni dla wsi - uważa prezes PiS.

Odniósł się także do zarzutów wobec europejskich sojuszników PiS. - Nie jest tak, że torysi opowiadają się za likwidacją wspólnej polityki rolnej. To nieprawda - o istotnych różnicach pomiędzy PiS i Partią Konserwatywną w sprawach rolnictwa napisała dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", mówił o tym i Sikorski i Kalinowski.

12.04 - Nie sądziłem, że Platforma robi w trzodzie chlewnej - skomentował Aleksander Szczygło w Radiu Zet.11.45 Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego, który w trybie wyborczym nakazał Radiu Maryja przeproszenie Tadeusza Zwiefki za wypowiedź prof. Jerzego Roberta Nowaka na antenie radia.

11.16 Ziobro uciekł, gdy usłyszał pytanie Senyszyn w TVN24? Wszystko na to wskazuje - zobacz dlaczego.

11.05 - My nie prowadziliśmy kampanii negatywnej - przekonuje PSL. Jarosław Kalinowski zauważył, że wszyscy w tej kampanii mówili o rolnictwie. Dziwi się PiS, że tak dużo obiecuje rolnikom. Przypomina, że to Jarosław Kaczyński będąc premierem proponował likwidację dopłat bezpośrednich. Co więcej, PiS planuje stworzyć po wyborach wspólną frakcję z brytyjskimi konserwatystami, którzy walczą o likwidację wspólnej polityki rolnej.

Największą furorę dzisiaj robi jednak reklama PO. Ludowcy twierdzą, że nie pozwoliłby sobie na taki spot. - To nie mogą być polskie świnie. W mojej chlewni są pięknie, niemal kwadratowe, utuczone. A te jakieś wychudzone. Może to niemieckie? - zażartował Kalinowski.

10.50 Co politycy sądzą o reklamie PO z świńskim zadkiem, która ukazała się w "Fakcie" i "Super Expressie"? Grzegorz Dolniak tłumaczy Radiu TOK FM, że Platforma chciała dotrzeć do właściwych wyborców, choć rozumie, że jej forma może budzić kontrowersje.

- Mieliśmy świński łeb Palikota, teraz świńskie zady premiera Donalda Tuska. Platforma zmierza w kierunku świńskiego wizerunku. Jest to jakiś pomysł na zmianę, nie wiem czy dobry. Przypomina mi się taki dowcip: Dlaczego dziś mamy do czynienia z przypadkami świńskiej grypy w Polsce? Bo jak rządził Jarosław Kaczyński panowała ptasia - komentuje Adam Hoffman z PiS.

10.03 Radosław Sikorski apeluje, by głosować na PO i w ten sposób wzmocnić pozycję partii w EPP i szansę Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

PO krytykuje antyniemiecką retorykę PiS. - To jest nasza odpowiedź na dziadka z Wehrmachtu. My się Niemców nie boimy, my w Niemczech chcemy wygrywać, odnosić sukces. Pan Jarosław Wieczorek jest tego ucieleśnieniem - mówi Sikorski. - A Pan boi się Niemca? - pyta gościa szef MSZ. - Jedyną barierą jest bariera w naszych głowach - mówi Polak kandydujący z pierwszego miejsca w niemieckich wyborach.

Paweł Zalewski zauważył, że trzeba pamiętać o tym, że 8 czerwca obudzimy się w bezpiecznej Europie. - I nikt nie będzie pluł nam w twarz - dodał emocjonalnie b. wiceprezes PiS, obecnie w PO.

9.10 Lech Kaczyński ma dziś napięty kalendarz. Po wizycie w Polskim Radiu, prezydent pojawił się na międzynarodowej konferencji NBP poświęconej transformacji gospodarki socjalistycznej. Powiedział, że to reformy o charakterze liberalnym spowodowały spadek stopy życiowej i produkcji w Polsce.

8.55 PO zdobędzie połowę mandatów? Co mówią ostatnie sondaże - czytaj na Politbiuro.pl.

8.50 Lech Kaczyński poinformował w "Sygnałach Dnia", że jednak nie wybiera się w sobotę na Spotkania Młodych w Lednicy, ponieważ nie chce, by jego obecność została odebrana jako element kampanii wyborczej.

8.30 Ostatnia okazja, by przyciągnąć do siebie wyborców. PO poszła najdalej - czytaj komentarz Politbiura. Mała szansa, że PiS złoży pozew w trybie wyborczym, skoro o północy zaczyna się cisza wyborcza.Reklama wyborcza Platformy fot. "Fakt"