Niemcy sprzeciwiają się antypolskiej kampanii

Mieszkańcy graniczącego z Polską Görlitz sprzeciwiają się antypolskiej kampanii prowadzonej przez skrajnie prawicową partię NPD. Przed niedzielnymi wyborami komunalnymi ugrupowanie to promuje się plakatami wzywającymi do zatrzymania inwazji Polaków.
W odpowiedzi ukazujący się w Saksonii regionalny dziennik "Sächsische Zeitung" zamieścił zdjęcia 120 mieszkańców Görlitz i okolic, którzy protestują przeciwko kampanii NPD. "Jesteśmy przeciwko antypolskiej nagonce!" - głosi tytuł w dzienniku. Jak informuje "Sächsische Zeitung", w akcję włączyły się również partie polityczne i związki zawodowe.

Jej inicjatorzy protestują przeciwko antypolskim plakatom NPD, ale również przeciwko stanowisku prokuratury i władz Görlitz. Prokuratura najprawdopodobniej odmówi wszczęcia postępowania karnego wobec NPD, choć wpłynął do niej taki wniosek. Wstępna analiza skargi miała wykazać, że plakatów NPD nie można uznać za podżeganie do nienawiści rasowej.

Także władze miasta odmówiły usunięcia antypolskich haseł z jego ulic. "Sächsische Zeitung" przytacza stanowisko magistratu, który stwierdził, że w okresie kampanii wyborczej miasto musi zapewnić ugrupowaniom politycznym możliwośc prezentacji swoich poglądów. W ramach kampanii Görlitz odwiedzi dziś kanclerz Angela Merkel.