Gratka dla kinomanów: O Kurosawie poczytasz w internetowym archiwum

28.05.2009 08:26
W Japonii po raz pierwszy opublikowano notatki i scenariusze zmarłego przed 11 laty reżysera Akiry Kurosawy. Ponad 17 tysięcy zdjęć, fragmentów filmów i dokumentów zostało opublikowanych w formie najobszerniejszego dotychczas internetowego archiwum, poświęconego pamięci wybitnego twórcy filmowego.
W archiwum można znaleźć zdjęcia Kurosawy z lat młodzieńczych, fragmenty jego filmów, scenariusze oraz kopie własnoręcznych notatek robionych podczas kręcenia filmów. Na ich podstawie można zapoznać się ze sposobem pracy i pomysłami wybitnego reżysera.

Odwiedzający stronę mają okazję zobaczyć między innymi oryginalny manuskrypt scenariusza do nieukończonego przez Kurosawę filmu "Po deszczu".

Większość dokumentów jest w złym stanie i nie nadaje się do pokazania w formie oryginalnej. Ich zebranie w formie cyfrowego archiwum zabrało 4 lata. Większość z notatek i dokumentów zaprezentowana jest publicznie po raz pierwszy. Archiwum udostępnione jest publiczności w formie bezpłatnej. Fragmenty filmów można obejrzeć, ale nie można ich kopiować.

Skomentuj:
Gratka dla kinomanów: O Kurosawie poczytasz w internetowym archiwum
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje