Somalia: Po krwawych walkach islamiści zajęli miasto Jowhar

tan, PAP
17.05.2009 , aktualizacja: 17.05.2009 13:03
A A A Drukuj
Somalijscy islamiści na patrolu Fot. STR REUTERS Somalijscy islamiści na patrolu
Po krwawych starciach skrajnie radykalne somalijskie ugrupowanie islamskie zajęło strategiczne miasto Jowhar, położone w odległości 90 km na północ od Mogadiszu. Jowhar leży na głównym szlaku, łączącym stolicę Somalii z centrum kraju. Z miasta uciekły oddziały milicji, popierające sprawującego urząd od stycznia prezydenta Szejka Szarifa Szejka Ahmeda.
Walki islamistów z siłami rządowymi
Fot. STR REUTERS
Walki islamistów z siłami rządowymi
- Siły Al-Szabaab całkowicie kontrolują Jowhar - zakomunikował w niedzielę lider tego ugrupowania islamskiego Ali Moalim Hassan.

Somalijscy bojownicy islamscy - szebabowie kontrolują obecnie w całości południe oraz niemal całe centrum Somalii. Jak pisze agencja AFP, po zajęciu Jowhar można spodziewać się, iż ich celem będzie Mogadiszu oraz pozostałe punkty oporu, kontrolowane przez milicje, związane z tymczasowym rządem federalnym Somalii.

Szebabowie cieszą się poparciem Al-Kaidy - w marcu br. sam Osama bin Laden na stronach internetowych Al-Kaidy miał wzywać ich do obalenia nowego prezydenta szejka Szarifa Ahmeda ."Wojna, która toczy się od lat na waszej ziemi to wojna islamu z międzynarodową krucjatą" - mówił bin Laden.

Od obalenia prezydenta Mohammeda Siada Barra w styczniu 1991 roku Somalia pogrążyła się w chaosie wojen domowych, a także sporów klanowych. Struktury państwowe praktycznie przestały działać. Zawierane kilkakrotnie porozumienia pokojowe nie przyniosły rezultatów czy stabilizacji coraz bardziej podzielonego kraju, na obszarze którego faktycznie istnieje co najmniej pięć klanowych państewek.

Podziel się