Komuniści straszą sądem za pokolorowanie Stirlitza

Rosyjska organizacja Komuniści Sankt Petersburga i Obwodu Leningradzkiego chce podać do sądu kanał telewizyjny "Rossija" za pokolorowanie klasyki radzieckiego kina. Chodzi o legendarny obraz "Siedemnaście mgnień wiosny", który wieczorem po raz pierwszy ma być pokazany w wersji kolorowej.
Komuniści uważają, że nadanie koloru filmowi pozbawia go "ideowo-politycznego sensu". Jednocześnie - ich zdaniem - publiczność zostaje pozbawiona prawa do oglądania filmu w oryginalnej wersji.

Nagrany w 1973 roku film "Siedemnaście mgnień wojny" uchodzi za kultowy radziecki serial. Opowiada o przygodach tajnego agenta radzieckiego wywiadu, który przeniknął do szeregów SS i działa jako standartenführer Max Otto von Stirlitz. Telewizja "Rossija" rozpoczyna pokaz filmu w kolorze przed obchodami Dnia Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej.

Organizacja Komuniści Sankt Petersburga i Obwodu Leningradzkiego zasłynęła kilkoma głośnymi akcjami. Domagała się między innymi, aby rosyjska Cerkiew uznała radzieckiego dyktatora Józefa Stalina za świętego.