Pakistan: Bomba ukryta w zabawce zabiła 12 dzieci

Dwanaścioro dzieci zginęło w Pakistanie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego w zabawce. Do tragedii doszło w pobliżu szkoły dla dziewcząt w rejonie Dir w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Afganistanem.
Talibowie działający na pograniczu pakistańsko - afgańskim, a także w niedalekiej Dolinie Swat żądają zamknięcia szkół dla dziewcząt twierdząc, że ich istnienie jest sprzeczne ze wskazaniami prawa religijnego. Do tej pory zniszczyli w rejonach przygranicznych oraz w Swacie kilkaset takich placówek. Jednocześnie zastraszają rodziców, którzy posyłają dziewczęta do istniejących jeszcze szkół.

W rejonie Dir obowiązuje kontrowersyjne porozumienie, na mocy którego talibowie zobowiązali się do zaniechania przemocy w zamian za wprowadzenie na terenach objętych rozejmem prawa religijnego.

Porozumienie to jest krytykowane zarówno przez wspólnotę międzynarodową jak i część opinii społecznej Pakistanu. Krytycy podkreślają, że rozszerza ono sferę wpływów talibów oraz prowadzi do wzmocnienia ich siły.