To nieprawda, że nie wolno pić pod chmurką

Wolno pić alkohol pod chmurką? Większości z nas wydaje się, że nie. Ale to nieprawda. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zakazuje spożywania alkoholu na ulicach, placach i w parkach, a nie we wszystkich miejscach publicznych. Gdzie więc wolno bezkarnie pić?
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi, że każdy kto spożywa lub usiłuje spożyć alkohol w miejscu niedozwolonym podlega karze grzywny. Miejsca gdzie nie wolno pić określa art. 14 ustawy. Możemy w nim przeczytać, że alkoholu nie można pić w miejscach takich jak szkoły, zakłady pracy, środki komunikacji publicznej... Jeżeli chodzi o miejsca pod chmurką to ustawa reguluje to w następujący sposób:

"Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów."Wynika z tego, że miejsca takie jak lasy i plaże nie są objęte zakazem. - Ani plaża ani las nie są placem ani parkiem - potwierdza mecenas Magdalena Czernicka.

Poszliśmy dalej i spróbowaliśmy ustalić jak prawo definiuje ulicę. Niełatwo znaleźć taką definicję, ale znajomy policjant podpowiedział nam, że znajdziemy ją w ustawie o drogach publicznych. Art. 4 Ust. 3 tejże ustawy określa, że ulicą jest droga na terenie zabudowy. Zatem drogi poza terenem zabudowanym: gminne, krajowe, ekspresowe i autostrady w świetle ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie są ulicami. I można na nich bezkarnie pić alkohol.

- To jest definicja na potrzeby ustawy o drogach publicznych - mówi współautorka ustawy Kama Dąbrowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. My definiujemy ulicę jako każde miejsce, które jest przestrzenią publiczną - mówi. Tylko, że nigdzie takiej definicji nie ma.Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych również dopatrzyła się luki w prawie i złożyła propozycję nowelizacji ustawy. Zabronione ma być też picie alkoholu na terenie kąpielisk. Na razie projektem zajmuje się Rada Ministrów i z nieoficjalnych źródeł wiemy, że budzi on duże kontrowersje.

Serwis policyjni.pl poleca: Policjanci i drogowcy usuwają znaki ograniczające prędkośćZobacz także
  • Po alkoholu mu się pomyliło
  • Najadł się, napił, zapalił i nie zapłacił
  • Oczekując na wezwaną policję upił się skradzionym denaturatem
Komentarze (1)
To nieprawda, że nie wolno pić pod chmurką
Zaloguj się
  • critto

    Oceniono 9 razy 9

    niech spadają na drzewo, komu przeszkadza to, że ktoś pije alkohol w lesie? I tak będzie to robił, tylko co najwyżej - bardziej skrycie. Ścigać należy za to tych, którzy w lesie śmiecą. A PARPĘ bym rozwiązał, bo zdaje się dla nich "problemem alkoholowym" jest każde picie alkoholu. Więc jak np. przeciętny Niemiec wypija piwko do obiadu codziennie od wielu lat (a i my Polacy im pomału dorównujemy), to wg nich jest alkoholikiem??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje