Krytyczna recenzja filmu o Sendlerowej w NYT

18.04.2009 20:35
W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Anna Paquin

W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Anna Paquin (Fot. materiały prasowe)

Sobotni "New York Times" zamieścił recenzję z amerykańskiego filmu telewizyjnego o Irenie Sendlerowej, bohaterskiej Polce, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała 2500 dzieci żydowskich z warszawskiego getta.
Autorka recenzji Ginia Bellafante ocenia film "The Courageous Heart of Irena Sendler" (Bohaterskie serce Ireny Sendlerowej) - który będzie pokazany w telewizji CBS w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego - bardzo krytycznie, jako pozbawiony pasji i łopatologiczny.

- Film opowiada jej historię bez oddania nastroju żaru, pasji, lęku i chaosu, z którymi łączyła się jej misja. Producenci starali się o ton uroczysty, aby nie być posądzonym o ckliwość (tak jakby istniał wielki apetyt na traktowanie Holokaustu w stylu pop-kultury) i w rezultacie zrobili film, który wydaje się niedbały, tak jakby sądzili, że sam szlachetny cel ich projektu wystarczy, aby film robił wrażenie - pisze autorka.

Ma też pretensje do realizatorów, że poszczególne sceny zrealizowane są w sposób - jej zdaniem - czytankowy, "tak żeby ktokolwiek, kto by myślał, że przechytrzenie SS nie było czymś wielkim, raz na zawsze się dowiedział, że było inaczej".

- Irena Sendler nazywana jest żeńskim odpowiednikiem Oskara Schindlera i film rzeczywiście dowodzi, że miała odważne serce. Szkoda więc, że film jest tak bardzo słaby - konkluduje recenzentka "New York Timesa".

Film reżyserował John Kent Harrison na podstawie książki Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holokaustu". Główną rolę Ireny Sendlerowej gra Anna Paquin, laureatka Oscara za rolę dziecięcą w filmie "Fortepian".

Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, wybitny polski kompozytor mieszkający w USA, także laureat nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej. Niektóre role odtwarzają polscy aktorzy, m.in. Danuta Stenka.

TVP nie chce filmu o Sendlerowej

Początkowo film miał być koprodukcją z Telewizją Polską, jednak Piotr Farfał zdecydował o wycofaniu się TVP z tego projektu. Ostatecznie pieniądze wyłożą TP S.A., Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firma BaltMedia.

Kinowa premiera polskiej wersji planowana jest na 31 sierpnia. Ma się odbyć się w Gdańsku jako element uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miał też powstać trzyodcinkowy serial telewizyjny, ale po wycofaniu się TVP nie jest to brane pod uwagę.

Zobacz także
  • Film o Sendlerowej i skrajnie różne recenzje
  • "Dzieci Sendlerowej" jednak w Polsce
  • Irena Sendlerowa TVP nie chce filmu o Sendlerowej
Skomentuj:
Krytyczna recenzja filmu o Sendlerowej w NYT
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje