Piotr Morawski - słynny polski himalaista nie żyje

Podczas wyprawy na Manaslu zginął Piotr Morawski jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów. Spadł w 200-metrową szczelinę na wysokości 5500 tys. metrów. Jego przyjaciel Piotr Pustelnik mówi: - Jestem w szoku. Według niego Morawski był jednym z najzdolniejszych i najbardziej rokujących na przyszłość polskich himalaistów.
Przyjaciel Morawskiego: To coś niewyobrażalnego | wideo


Piotr Morawski - tragicznie zmarły polski himalaista >>

Według pierwszych informacji himalaista, który brał udział w międzynarodowej wyprawie na szczyty Dhaulagiri/Manaslu 2009, spadł w 20-metrową szczelinę.- Wypadek miał miejsce podczas wyjścia aklimatyzacyjnego (przygotowującego organizm do przebywania do wysokości) na wysokości ok. 5500 metrów - powiedział portalowi Gazeta.pl Marcin Józefowicz, z zakopiańskiego TOPR-u.

Akcja ratunkowa, przeprowadzona przez biorącą udział w równoległej wyprawie grupę TOPR, zakończyła się niepowodzeniem.

Chciał znaleźć nową drogę

"Celem wyprawy jest nowa droga na Manaslu (8156) na zachodniej ścianie. Wyprawa jest kontynuacją Tryptyków Himalajskich przeprowadzanych w latach 2006 i 2008. A także logiczną kontynuacją drogi w Himalajach obranej przez zespół Morawski - Hamor: przejścia rzadko uczęszczanymi drogami na ośmiotysięczniki, albo poszukiwania własnych dróg. Dhaulagiri ma służyć jako aklimatyzacja przed głównym celem - nową drogą na Manaslu" - czytamy na stronie himalaisty.

Zdobył sześć ośmiotysięczników

Piotr Morawski to jeden z najbardziej znanych polskich himalaistów. W 2005 r. zdobyli wraz z włoskim alpinistą jako pierwsi zimą ośmiotysięcznik Shisha Pangma. Rok później zdobył dwa kolejne ośmiotysięczniki Cho Oyu i Broad Peak. Na koncie miał także wschodni wierzchołek Annapurny. W 2007 r. Zdobył szczyt Nanga Parbat. Brał udział także w zimowych wyprawach na K2 oraz Shisha Pangma.

- To był himalaista młodego pokolenia, który wspinał się na najwyższym światowym poziomie. Był jedną z nielicznych osób, która robiła bardzo trudne drogi w Himalajach - powiedział TOK FM Marek Wierzbowski sekretarz generalny Polskiego Związku Alpinizmu. - To przede wszystkim był bardzo fajny człowiek - dodał.

- Był bardzo zaangażowany społecznie, był wiceprezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Brał w życiu dużo na siebie - wspomina Wierzbowski.

Piotr Morawski pracował na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, był doktorem nauk chemicznych.