Przewidział trzęsienie ziemi. Oskarżyli go o sianie paniki

06.04.2009 14:40
Włoski naukowiec już kilka tygodni wcześniej alarmował władze o możliwym trzęsieniu ziemi w rejonie miasta L'Aquila. Ostrzeżenia zostały jednak zbagatelizowane, a samego badacza posądzono o sianie paniki. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło ponad 90 osób, a 50 tys. mieszkańców pozostało bez dachu nad głową.
Ok. godz. 3.35 nad ranem w centralnych Włoszech zatrzęsła się ziemia. Wstrząs był tak silny, że zawaliły się budynki w mieście L'Aquila. Miesiąc wcześniej ulicami miasta kursowały ciężarówki z zamontowanymi na dachach megafonami. Płynęły z nich złowieszcze komunikaty o nadciągającej katastrofie. Apelowano do mieszkańców, by opuścili swoje domy. Komunikaty oparto na ujawnionych wcześniej badaniach włoskiego sejsmologa Gioaccchino Giulianiego. Naukowiec ustalił, że w tym aktywnym sejsmicznie rejonie zgromadziły się duże ilości gazu. Te sygnały zostały jednak zbagatelizowane, a sam Giuliani został oskarżony o wywoływanie paniki wśród mieszkańców L'Aquili. Władze zmusiły naukowca do usunięcia z internetu swoich publikacji na ten temat.

"Nie można przewidzieć trzęsienia ziemi"

31 marca włoska Obrona Cywilna zwołała spotkanie naukowców, którzy mieli ocenić wiarygodność prognoz Giulianiego i uspokoić nastroje mieszkańców miasta. Pierwsze, odczuwalne wstrząsy zaobserwowano bowiem już w połowie stycznia. - Takie wstrząsy są typowe dla tego rejonu i powtarzają się ze stałą częstotliwością - przekonywali wówczas naukowcy.

Zastrzegli, że nie ma powodu do paniki. Zapewnili jednak, że sytuacja jest "stale monitorowana". Jednocześnie przedstawiciele agencji przekonywali, że nie ma możliwości, by dokładnie przewidzieć takie zjawiska.

Dziś włoskie media przypomniały przewidywania Giulianiego. Enzo Boschi, szef Narodowego Instytutu Geofizycznego odrzuca oskarżenia o zaniedbania i zbagatelizowanie alarmujących doniesień. - Zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa, że jest w stanie przewidzieć takie zdarzenie. To jednak nie jest możliwe - odpowiedział.

Zobacz także
  • Świadkowie z Polski: na ulicy była masa rannych ludzi
Skomentuj:
Przewidział trzęsienie ziemi. Oskarżyli go o sianie paniki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje