Zbigniew Religa nie żyje

Zmarł Zbigniew Religa - profesor medycyny, wybitny polski kardiochirurg, pionier polskiej transplantologii, autorytet medyczny, a także polityk. Został pokonany przez chorobę nowotworową w wieku 70 lat. Zmarł w domu wśród bliskich osób.
Profesor urodził się 16 grudnia 1938 roku. Był uznanym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca, a cztery lata później wszczepił sztuczne serce. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Odszedł Zbigniew Religa...


Był ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, dwukrotnie senatorem, ostatnio posłem PiS. W grudniu odebrał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Od blisko dwóch lat walczył z chorobą nowotworową. Profesor Zbigniew Religa - sylwetka >>

W maju 2007 roku profesor Religa publicznie poinformował o swojej chorobie. - Mam nowotwór, podjąłem walkę, mam zamiar zdrowy wrócić do pracy - deklarował.

Religa: Jestem chory


Balicki: Jego zasługi są trudne do przecenienia

- Profesor Religa był jednym z najlepszych polskich lekarzy i jednocześnie jednym z wybitnych polityków, którzy byli lekarzami - powiedział w radiu TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia. - Jego zasługi dla polskiej kardiologii są trudne do przecenienia. Umiał łączyć swoją wybitną pozycję w świecie medycyny z funkcjonowaniem w sferze politycznej i działaniu na rzecz służby zdrowia. Tak, żeby jej podstawowa misja była zachowana, czyli niesieni pomocy drugiemu człowiekowi, bez względu na jego sytuację materialną - dodał.

Komorowski: Zostawił po sobie masę dobrych myśli

- Odejście prof. Zbigniewa Religi to odejście człowieka wybitnego, który zostawił po sobie masę dobrych myśli i ogromnej wdzięczności, przede wszystkim u ludzi, którzy skorzystali z jego ogromnego dorobku w zakresie kardiochirurgii - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - Spotkałem pana profesora ostatni raz trochę ponad tydzień temu. Dowiedziałem się, że jest bardzo ciężko chory. Rozmawiał ze mną w swoim mieszkaniu w sposób bardzo naturalny o tym, co się zbliża w sposób nieuchronny - powiedział Komorowski.

Odszedł Zbigniew Religa. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię