Zmarła Anna Radziwiłł

Dziś nad ranem zmarła Anna Radziwiłł. Była wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i współtwórczynią reformy systemu oświaty rządu Jerzego Buzka. Współautorka licealnych podręczników do historii. Wieloletnia dyrektorka warszawskich liceów.
Anna Radziwiłł od 1980 r. była członkiem Solidarności, a potem przewodniczącą grupy ekspertów związku w negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Wychowania dotyczących zmian w programie nauczania historii.

Nauczycielka historii i języka polskiego, doktor nauk humanistycznych. Przez wiele lat była dyrektorką warszawskich liceów. Uczyła m.in. Jarosława Kaczyńskiego. Publikowała zarówno oficjalnie, jak i w podziemiu (jako Antoni Kwaśniewski).

Związana ze środowiskiem KIK, w 1989 roku została senatorem RP z Warszawy. Przez trzy lata była wiceministrem edukacji. Zainicjowała przygotowanie reformy programowej edukacji, a także wprowadzenie religii do szkół. Wobec tej ostatniej decyzji potem się dystansowała.

Od 1989 do 1992 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W latach 90. była ekspertem oświatowym, związanym z Unią Wolności.

W latach 1997-2001, w rządzie AWS-UW była doradcą ministra edukacji. Przygotowywała wtedy reformę szkolnictwa z 1999 roku. Pełniła także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w rządzie Marka Belki.

Była współautorką raportu "5 lat po Sierpniu" oraz książek i podręczników ("O współdziałaniu między szkołą a domem", "Dobra szkoła. Szkoła w życiu - życie w szkole", "Historia 1789- 1871", "Historia 1871-1939", "Historia 1939-1956", "Historia 1956- 1997 - podręcznik dla szkół średnich", "Historia dla maturzysty - wiek XIX").

W marcu 2008 roku została powołana do Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister Katarzynie Hall.

Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sejm uczcił jej pamięć minutą ciszy. O jej śmierci poinformował podczas obrad marszałek Bronisław Komorowski.