Polak sądzony za terroryzm w Paryżu

Przed sądem w Paryżu toczy się proces przeciwko urodzonemu w Polsce obywatelowi Niemiec. 43 letni Christian Ganczarski, który po przejściu na islam utrzymywał kontakty z fundamentalistami muzułmańskimi, jest oskarżony o udział w przygotowaniu zamachu w Dżerbie w 2002 roku.
Ganczarski urodził się w Gliwicach. Jego rodzina przez dziewięć lat starała się u ówczesnych władz PRL o zezwolenie na emigrację do Niemiec. Tam pracował w z trzema muzułmanami tureckimi, którzy nawrócili go na islam.

W 1999 roku wyjechał do Afganistanu gdzie walczył u boku talibów przeciwko Masudowi. W Afganistanie poznał przywódców Al-Kaidy, także Osamę bin - Ladena, któremu doradzał w dziedzinie telekomunikacji i informatyki. Zamieszkał w Afganistanie razem z rodziną, jednak po kilku latach Ganczarscy zdecydowali się na emigrację do Arabii Saudyjskiej, skąd zostali wydaleni w 2003 roku.

Policja antyterrorystyczna zatrzymała Ganczarskiego na lotnisku w Paryżu. Służby prowadziły dochodzenie w sprawie zamachu w Dżerbie, w którym zginęło 21 osób.