Zmarł Nicholas Rey, były ambasador USA w Polsce

14.01.2009 22:49
Nicholas Rey i Józef Oleksy w 1996 r.

Nicholas Rey i Józef Oleksy w 1996 r. (Fot. Sławomir Kamiński)

W wieku 70 lat zmarł nagle we wtorek wieczorem Nicholas A. Rey, były ambasador USA w Warszawie w latach 1993-1997 i zasłużony działacz Polonii amerykańskiej.
Rey pochodził z Polski (był potomkiem renesansowego polskiego poety Mikołaja Reja), urodził się w Warszawie w 1938 r. Do USA przybył z rodziną zaraz po II wojnie światowej. Ukończył studia na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Pracował w znanych bankach inwestycyjnych Merrill Lynch i Bear Stearns.

Na stanowisko ambasadora został mianowany przez prezydenta Billa Clintona. Po zakończeniu swej misji dyplomatycznej w 1997 r. aktywnie działał w Partii Demokratycznej, m.in. w kampaniach wyborczych Ala Gore'a i Johna Kerry'ego.

Był jednym ze współzałożycieli i czołowych działaczy Polsko- Amerykańskiej Rady Konsultacyjnej (American Polish Advisory Council - APAC), organizacji lobbującej na rzecz Polski i zrzeszającej prominentnych przedstawicieli Polonii, jak Edward Rowny i Mark Brzeziński.

- Nick był dynamicznym, pełnym entuzjazmu człowiekiem, który kochał Amerykę i Polskę. Naprawdę pomógł Polsce powrócić do Europy - powiedział po śmierci b. ambasadora Mark Brzeziński.

Skomentuj:
Zmarł Nicholas Rey, były ambasador USA w Polsce
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje