Szef MSZ Czech: ustępstwa wobec Rosji to błąd

Czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg stwierdził, że polityka ustępstw wobec Rosji jest błędem. W wywiadzie dla "Welt am Sonntag"- niedzielnej edycji berlińskiego dziennika "Die Welt" - szef czeskiej dyplomacji stwierdził, polsko-szwedzki projekt partnerstwa wschodniego, będzie priorytetem rozpoczynającej się w Nowy Rok czeskiej prezydencji w UE.
Karel Schwarzenberg zastrzegł, że nie jest zwolennikiem konfrontacji z Moskwą. Ale chce, by obie strony przestrzegały pewnych zasad. - Kiedy jakiś kraj oświadcza, że ma uprzywilejowane interesy poza granicami, jest to niebezpieczny sygnał - twierdzi szef czeskiej dyplomacji. Jego zdaniem jest to słownictwo z innej epoki.

Gdy Praga ogłosiła plany budowy amerykańskiego radaru, rosyjscy generałowie oświadczyli, że wymierzą w Czechy swoje rakiety.- przypomniał Schwarzenberg. Według czeskiego ministra, reakcja Moskwy jest niedopuszczalna.

Partnerstwo wschodnie będzie priorytetem

W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" czeski minister mówił także o polsko-szwedzkiej inicjatywie partnerstwa wschodniego. Projekt skierowany wobec takich krajów, jak Ukraina, czy Gruzja, będzie jednym z priorytetów zaczynającej się w Nowy Rok, czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Skomentuj:
Szef MSZ Czech: ustępstwa wobec Rosji to błąd
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX