Benedykt XVI: chrońmy lasy deszczowe, ale także człowieka

- Termin ''gender'' prowadzi do autoemancypacji od Stwórcy i życia przeciwko prawdzie - powiedział papież Benedykt XVI w trakcie przemówienia do Kurii Watykańskiej. O kontrowersyjnym kazaniu które wywołało oburzenie homoseksualistów napisał brytyjski dziennik "The Times".
- To, co często wyraża się i rozumie pod terminem ''gender'' prowadzi w ostateczności do autoemancypacji człowieka od stworzenia i od Stwórcy. Człowiek chce stwarzać się sam oraz dysponować samemu zawsze i wyłącznie tym, co go dotyczy. W ten sposób jednak żyje przeciwko prawdzie, żyje przeciwko Duchowi stworzenia - - powiedział papież.

- Lasy tropikalne zasługują, owszem, na naszą ochronę, ale nie mniej zasługuje na nią człowiek jako stworzenie, w którym wpisane jest orędzie, nie oznaczające przeciwieństwa naszej wolności, lecz jej warunek - zaznaczył.

- Ludzkość, aby zrozumieć rolę przeznaczoną kobiecie i mężczyźnie powinna wsłuchać się w "język kreacji". Wszelkie zachowanie wykraczające poza tradycyjne, heteroseksualne relacje są niszczeniem dzieła bożego - powiedział Benedykt XVI.

- Lasy tropikalne zasługują na naszą ochronę. Człowiek, jako dzieło Boga zasługuje na taką sama opiekę - powiedział papież do wiernych zgromadzonych w Sali Klementyńskiej w Watykanie.

Zdaniem Benedykta XVI potrzebujemy dobrze rozumianej "ludzkiej ekologii". - Przypominanie przez Kościół o naturze mężczyzny i kobiety nie jest jedynie przestarzałą metafizyką - stwierdził papież.

Sharon Ferguson z Chrześcijańskiego Ruchu Gejów i Lesbijek oceniła słowa papieża jako "nieodpowiedzialne i nie do przyjęcia w jakiejkolwiek formie". - Powinniśmy być raczej chronieni przed jego komentarzami. Takie komentarze wzniecają homofobię i ataki na gejów - dodała.

W swoim przemówieniu papież skrytykował też "teorię płci", według której to płeć determinuje zachowania jednostki. - Człowiek chciałby postępować wedle własnej woli i kontrolować wszystko, co jego dotyczy. W ten sposób istota ludzka żyje wbrew prawdzie i woli Stwórcy - powiedział papież.

To kolejne kontrowersyjne przemówienie Benedykta XVI do Kurii Watykańskiej. Dwa lata temu stwierdził, że Islam nie przeszedł lekcji Oświecenia.