PSL zadecyduje kto jest aktorem

14.12.2008 12:32
Kasia Cichopek fot. Katarzyna Cichopek (fot. Jan Kowalski/AG )

Kasia Cichopek fot. Katarzyna Cichopek (fot. Jan Kowalski/AG ) (Kasia Cichopek fot. Katarzyna Cichopek (fot. Jan Kowalski/AG ))

Czy Katarzyna Cichopek, Michał Koterski i bracia Mroczkowie stracą prawo do korzystania z tytułu aktora? To możliwe, jeśli wejdzie w życie projekt ustawy przygotowany przez polityków PSL, dotarł do niego serwis tvp.info.
Zgodnie z pomysłem projektodawców, tytuł ''aktora'' będzie przysługiwał tylko osobom, które ''ukończyły studia wyższe aktorskie'', lub posiadają ''kwalifikacje zawodowe potwierdzone egzaminem złożonym przed komisją powołaną przez organizację zbiorowego zarządzania ( ) lub Ministra Kultury i Sztuki". Posłowie chcą też wprowadzić obowiązek szybkiej nauki tekstu i wymóc na aktorach powściągliwość w krytykowaniu występów ich kolegów. Posłowie chcą też ograniczyć maksymalny czas pracy na planie do dziesięciu godzin i przyznać aktorom prawa do udziału w dochodach ze sprzedaży biletów.

- Aktor powinien dołożyć wszelkich starań w celu jak najszybszego opanowania pamięciowego roli. ( ) Za przekroczenie czasu potrzebnego do opanowania roli, aktor ponosi odpowiedzialność - czytamy w projekcie. - W przypadku, gdy aktor uważa, że wyznaczona rola nie odpowiada jego właściwościom artystycznym, może odmówić jej przyjęcia w terminie 7 dni od dnia jej wyznaczenia. Odmowa powinna zostać złożona na piśmie.

- Jeżeli reżyser, przy wydawaniu wskazówek ( ) narusza umowę lub dobre obyczaje aktorskie, aktor ma prawo do odszkodowania - proponują posłowie PSL. Politycy chcą także regulować relacje międzyludzkie. - Aktor jest w szczególności zobowiązany do ( ) zachowania należytej powściągliwości w wyrażaniu krytyki w stosunku do sposobu pracy innych aktorów - czytamy w dokumencie.

Z ustaleń serwisu tvp.info wynika, że ludowcy konsultowali swój projekt z trójką aktorów: Danutą Stenką, Wiktorem Zborowskim i Andrzejem Grabarczykiem. Gdyby pomysły polityków PSL weszły w życie wiele młodych gwiazd przestałoby być aktorami. Przynajmniej w świetle prawa. Studiów aktorskich nie ukończyło wiele popularnych osób, między innymi Katarzyna Cichopek, Marcin i Rafał Mroczkowie, Michał Koterski i Jakub Wesołowski.

Zobacz także
  • Autor projektu Stanisław Rakoczy PSL-u wahania w sprawie aktorów
Skomentuj:
PSL zadecyduje kto jest aktorem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje