Obama z Kaczyńskim o tarczy: dwie sprzeczne relacje

08.11.2008 22:21
Lech Kaczyński

Lech Kaczyński (Fot. Yves Logghe AP)

Podczas nocnej rozmowy prezydenta Kaczyńskiego z prezydentem-elektem Barackiem Obamą został poruszony temat budowy tarczy antyrakietowej USA na terenie Polski. Z relacji, które pojawiły się po tej rozmowie, wynika, że obie strony zupełnie inaczej się zrozumiały. Strona polska ogłosiła, że projekt będzie kontynuowany. Z kolei Amerykanie twierdzą, że Obama nie podjął w tej sprawie żadnego zobowiązania.
Informacja przekazana rano przez prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika była jasna: Barack Obama poinformował prezydenta Kaczyńskiego, że projekt tarczy antyrakietowej będzie kontynuowany. Tak jednoznaczna deklaracja prezydenta-elekta USA była zaskoczeniem, ponieważ podczas kampanii wyborczej Obama mówił, że zgodę na realizację planu budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach wyda dopiero, kiedy zostaną przeprowadzone szczegółowe testy i będzie miał gwarancje, że system będzie skuteczny.

Ależ to nie tak

Na dementi ze strony USA nie trzeba było długo czekać. Doradca Obamy ds. polityki zagranicznej Denis McDonough powiedział, że prezydent-elekt rozmawiał z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim o relacjach między obu krajami, ale nie podjął żadnego zobowiązania w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej. - Jego stanowisko jest takie samo, jak w kampanii: poprze rozmieszczenie systemu, jeśli technologia okaże się użyteczna. Wyjaśnienia strony amerykańskiej opublikowały zagraniczne media, m.in. BBC.

Rosja i USA też nie mogą się dogadać

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkali się w sobotę w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, by omówić kwestie z zakresu obronności, m.in. sprawę tarczy antyrakietowej.

Jak komentuje agencja Associated Press, 80-minutowe spotkanie nie przyniosło zmiany stanowisk USA i Rosji w najważniejszych dzielących je kwestiach. Dyplomatyczne rozmowy miały na celu raczej złagodzenie napięć, jakie pojawiły się w dialogu rosyjsko- amerykańskim.

Zobacz także
  • Barack Obama odwiedzi Polskę w przyszłym roku?
Skomentuj:
Obama z Kaczyńskim o tarczy: dwie sprzeczne relacje
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje