Mieczysław Rakowski nie żyje

Zmarł Mieczysław Rakowski, były premier z czasów PRL, ostatni pierwszy sekretarz PZPR i wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Rakowski miał prawie 82 lata, zmarł po ciężkiej chorobie.
Mieczysław Rakowski na zdjęciach - zobacz galerię

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent: - To niezwykle ważna, cenna postać z ogromnym dorobkiem. Należy mu się dobra pamięć za to wszystko, co uczynił. Rakowski to był człowiek wielkiej inteligencji, zaangażowany w sprawę polską, który zrobił wiele dla pojednania polsko-niemieckiego. Odszedł wielki człowiek, niedoskonały, ale chyba doskonałych ludzi nie ma na świecie. Odszedł wielki patriota i dobry przyjaciel - mówił Kwaśniewski w TVN24.

- Będę go dobrze wspominał. To był ciepły człowiek, który do końca życia wierzył w dialog - tak o zmarłym Mieczysławie Rakowskim, b. premierze i ostatnim I sekretarzu PZPR powiedział PAP w sobotę Władysław Frasyniuk.

Wspomnienia o Rakowskim: niezwykła postać, niejednoznacznaDziennikarz i polityk

Rakowski urodził się w miejscowości Kowalewko niedaleko Nakła nad Notecią. W czasie II wojny światowej był robotnikiem w poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Powojenny życiorys Rakowskiego od samego początku związany jest z działalnością komunistyczną. Po wojnie był oficerem Ludowego Wojska Polskiego i studentem w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Z polityką związał się już w 1946 roku. Najpierw działał w Polskiej Partii Robotniczej, a od chwili powstania w PZPR. Od 1949 roku przez 8 lat pracował w Komitecie Centralnym partii.

Z redaktora premier

W 1957 roku zaczął pracę w tygodniku "Polityka" najpierw jako zastępca redaktora naczelnego, później jako redaktor naczelny. Posłem po raz pierwszy został w 1972 roku i zasiadał w Sejmie aż do 1989 roku. Od połowy lat 70. był członkiem, a później ostatnim sekretarzem KC PZPR. W czasie stanu wojennego z polecenia gen. Wojciecha Jaruzelskiego objął funkcję wicepremiera. Miał współpracować ze związkami zawodowymi. W latach 1988-89 ostatni premier PRL. To za jego rządów przygotowano reformę gospodarczą, która wprowadziła w Polsce wolny rynek i uwolniła ceny żywności.

W latach 1990-1993 przeciwko Rakowskiemu toczyło się śledztwo w sprawie tzw. moskiewskiej pożyczki. Chodzi o 1,2 miliona dolarów, które KPZR przekazała kierownictwu PZPR. Prokuratorzy postawili Rakowskiemu zarzut przestępstwa dewizowego, w związku z nielegalnym obrotem obcą walutą. Postępowanie zostało umorzone po dojściu do władzy SLD w 1993 roku.

Po '89 r. w cieniu, ale aktywny

Po przekształceniu PZPR w SdRP nie prowadził aktywnego życia politycznego. Był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika "Dziś. Przegląd Społeczny" oraz pisał książki. Był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005 roku.

Zabierał głos w aktualnych sprawach. W maju "Gazecie Wyborczej" tuż przed kongresem SLD mówił: Nie jestem członkiem SLD, nie chcę mówić, kto powinien wygrać. I Wojciech Olejniczak, i Grzegorz Napieralski muszą się jeszcze dużo uczyć. Czy to znaczy, że liderem powinien zostać ktoś starszy? Nie, zmiana pokoleniowa była konieczna. A że trudno znaleźć prawdziwego lidera w pokojowych czasach, to fakt. W ostatnich latach był tylko jeden - Aleksander Kwaśniewski. Jak są barykady - o przywódców łatwiej.

Dziennikarz wspólnie z Henrykiem Szlajferem pracował ostatnio nad książką - "wywiadem rzeką" z b. premierem.